| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy powstaną różnice kursowe w przypadku zawarcia umowy w walucie obcej, jeżeli zapłata następuje w złotówkach

Czy powstaną różnice kursowe w przypadku zawarcia umowy w walucie obcej, jeżeli zapłata następuje w złotówkach

Umowa leasingu została zawarta w walucie obcej. Kwota rat kalkulowana jest przez bank, który wystawia fakturę w złotówkach. Zapłata poszczególnych rat jest dokonywana również w złotówkach. Czy w takim przypadku powstaną różnice kursowe?

RADA

Nie. Ponieważ faktura dotycząca przedmiotu leasingu jest wystawiana w złotówkach, a kwota każdej raty kalkulowana jest przez bank poprzez przeliczenie kwoty raty wyrażonej w walucie obcej na złotówki, w związku z tym w przedstawionym stanie faktycznym nie powstaną różnice kursowe. Nie ma tu również znaczenia fakt, że zawarcie umowy leasingowej nastąpiło w walucie obcej, ponieważ spłata następuje w złotówkach. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Jeśli jednak między dniem faktycznej zapłaty a dniem zarachowania kosztu występuje różne kursy, to należy dokonać odpowiedniej korekty kwoty zarachowanych kosztów.

W związku z tym, aby mówić o powstaniu różnic kursowych, muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki:

l transakcja musi być wyrażona w walucie obcej,

l zapłata musi nastąpić w walucie obcej.

Oznacza to, że jeżeli umowa leasingowa i spłaty poszczególnych rat kapitałowo-odsetkowych następowałyby w walucie obcej, powodowałoby to możliwość wystąpienia różnic kursowych i odniesienia ich odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów podatnika.

Z treści pytania wynika, że spłata rat dokonywana jest w złotówkach, a zatem nie jest spełniony wymóg, że wydatek jest ponoszony w walucie obcej. Oznacza to, że nie ma potrzeby dokonywania jakichkolwiek przeliczeń, a zatem nie powstaną z tytułu przedmiotowej transakcji różnice kursowe. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że w opisanej sytuacji nie będzie miał znaczenia fakt zawarcia umowy leasingowej w walucie obcej, ponieważ spłata następuje w złotówkach.

Różnice kursowe, jakie powstają na skutek przeliczenia zobowiązania z walutowego na złotówkowe w stosunku do waluty obcej, mają co prawda wpływ na wysokość spłacanego zobowiązania, jednak nie powodują powstania i konieczności ustalania różnic kursowych w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Różnice kursowe powstają bowiem w dacie spłaty zobowiązania walutowego, gdy wyniki przeliczeń na złotówki waluty obcej różnią się ze względu na wahania kursów walutowych w czasie między zarachowaniem spłacanego zobowiązania a jego faktyczną spłatą. Ponieważ faktura dotycząca przedmiotu leasingu jest wystawiana w złotówkach, kwota każdej raty jest kalkulowana poprzez przeliczenie kwoty raty wyrażonej w walucie obcej na złotówki, tak więc nie znajdują tu zastosowania przepisy dotyczące ustalania różnic kursowych zawarte w ustawach o podatku dochodowym.

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 lipca 2005 r. nr PB1/4218-SIP-3/05 czytamy, że:

(...) koszty z tytułu różnic kursowych mogą wystąpić tylko w przypadku operacji wyrażonych w walutach obcych i realizowanych w takich walutach. Oznacza to, że w sytuacji, w której umowa leasingowa, jak i spłaty poszczególnych rat kapitałowo-odsetkowych następowałyby w walucie obcej, powodowałoby to możliwość wystąpienia „różnic kursowych” i odniesienia ich odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów Spółki. Jeżeli jednak w następstwie zawarcia umowy leasingu finansowego Spółka spłaca raty kapitałowo-odsetkowe w złotówkach, pomimo faktu, że umowa nominowana jest w CHF i nazwana jest „dewizową”, różnice kursowe w odniesieniu do rat i odsetek leasingowych nie wystąpią (...).

l art. 15 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK