| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Internet - odliczenie od podatku

Internet - odliczenie od podatku

Wynajmuję mieszkanie i staram się namówić właścicielkę, aby zainstalowała Internet, który opłacałbym osobiście. Chciałbym skorzystać z ulgi w rozliczeniu rocznym zgodnie z u.p.d.o.f. i odliczyć wydatki poniesione z tego tytułu. Czy fakt opłacania przeze mnie faktur wystawianych na właścicielkę jest podstawą do odliczenia? Co jeśli właścicielka się nie zgodzi i sam zakupię np. kartę gsm? - Przemysław W. z Gostynia

ODPOWIEDŹ

W omawianym przypadku podstawą do skorzystania z ulgi podatkowej będzie, co do zasady, udokumentowanie wydatków przy pomocy faktury wystawionej na nazwisko podatnika.

WYJAŚNIENIE

W konsekwencji oznacza to, że najemca, który nie jest jednocześnie adresatem faktury VAT nie będzie do ulgi uprawniony, nawet jeśli faktycznie ponosi koszty związane z korzystaniem z sieci oraz to on ją rzeczywiście użytkuje. Nie pomoże też tu sam tytuł do lokalu (umowa najmu).

Zaznaczmy, że z ulgi na Internet może skorzystać także małżonek podatnika oraz inni domownicy (dzieci, dziadkowie, itd) - pod warunkiem że każdy z nich udokumentuje wydatek wystawioną na siebie fakturą VAT (osoby mogą nawet figurować na jednej fakturze). I tak, w przypadku, gdy kilka osób będzie widniało na tej samej fakturze, każda z nich będzie miała podstawę do odliczenia od podatku dochodowego pełnej kwoty (każda osoba odliczy z zachowaniem limitu ustawowego, tyle, ile faktycznie wydała). Taką interpretację potwierdziło także Ministerstwo Finansów w opinii z 25 lutego 2005 r. (PB5/MC-033-29-368/05). W 2007 r. kwota odliczeń nie może przekroczyć 760 zł.

Co do dowodów wpłaty, to co prawda u.p.d.o.f. nie nakazuje wprost ich posiadania, a stwierdza tylko, że odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą, jednakże pamiętać należy, że fakt poniesienia wydatku podatnik powinien udokumentować w jakikolwiek sposób.

Odliczenie przysługuje pod warunkiem, że wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu (tzn. że faktycznie nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, zlecenia, umowy o dzieło, praw autorskich).

Od podstawy obliczenia podatku odlicza się kwoty wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Zatem bezsprzecznie odliczeniu podlegają abonamenty uiszczone za stałe łącza. Nie można odliczyć wydatków na założenie, rozbudowę i modernizację, serwis i obsługę techniczną sieci (tak też US w Będzinie w opinii z 14 lutego 2005 r., nr US IIPDF/415- 3 /2005).

Dostęp do Internetu przez telefonie komórkowe (GPRS) może w kwestiach podatkowych budzić wątpliwości, z powodu potencjalnych trudności dowodowych. Jednakże, jeśli na fakturze podany jest adres zamieszkania podatnika, nie powinno być w praktyce problemów. Przypomnijmy, że kiedy po raz pierwszy wprowadzono ulgę internetową, wstępnie urzędy skarbowe negowały zasadność jej stosowania w odniesieniu GPRS.

Coraz częściej podatnicy, chcąc skorzystać z Internetu, wykorzystują usługi świadczone przez operatorów sieci komórkowych, np. karty gsm. Mogą oni także korzystać z odliczeń w ramach ulgi internetowej, o ile abonament miesięczny za usługę dostępu do Internetu będzie wyszczególniony w fakturach VAT wystawianych przez operatorów sieci komórkowych (tak US w Zawierciu w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 8 grudnia 2005 r., nr PDFN II/415/34/JGN/05). Podobnie wyszczególnienie będzie potrzebne w przypadku korzystania z Internetu przy wykorzystaniu telewizji kablowej.

Sylwia Gortyńska

Podstawa prawna:

- art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »