| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na dobrowolną polisę ubezpieczenia OC

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na dobrowolną polisę ubezpieczenia OC

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Ostatnio dostałem ofertę zawarcia korzystnego dla mnie kontraktu, jednak mój kontrahent uzależnia przyznanie go od zawarcie umowy ubezpieczenia ze względu na charakter prac, które miałbym wykonywać. Czy wydatki poniesione na ubezpieczenie stanowią dla mnie koszt uzyskania przychodu?

RADA

Organy podatkowe odmawiają prawa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na tego rodzaju ubezpieczenie. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof.

Z definicji tej wynika, iż aby uznać konkretny wydatek za koszt, muszą być spełnione równocześnie następujące warunki:

- celem poniesienia wydatku powinno być osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenia źródła przychodu oraz

- wydatek nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 updof katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla ociągnięcia przychodu.

Z analizy art. 23 ustawy o pdof wynika, że ustawodawca nie wskazuje, aby wydatki ponoszone przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą z tytułu opłacania kosztów ubezpieczenia nie mogły zostać uznane za koszt uzyskania przychodów pracodawcy.

Jak napisał Pan w pytaniu, zawarcie przedmiotowej umowy ubezpieczenia jest niezbędne dla realizacji kontraktu, bowiem kontrahent uzależnił przyznanie go Panu od spełnienia tego warunku. W związku z powyższym wydatki poniesione w związku z zakupem polisy są wydatkami niezbędnymi do osiągnięcia planowanych przychodów i jako wydatki pośrednio związane z prowadzoną przez Pana działalnością mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Niestety organy podatkowe zajmują w tej kwestii niekorzystne dla podatników stanowisko. W piśmie wydanym przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu z 22 lutego 2007 r. nr PB1/415- -7/07 czytamy, że:

Tego typu wydatek nie ma wpływu na uzyskanie przychodów ani też na zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, zatem brak związku przyczynowo-skutkowego. Ponadto wykup polisy ubezpieczeniowej to czyn dobrowolny, a nie obowiązkowy. Samo odwołanie się do żądania od Pana przez zleceniodawców tego rodzaju ubezpieczenia nie pozwala uznać, że została spełniona przesłanka wynikająca z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, w oparciu o obowiązujący stan prawny, należy stwierdzić, że wydatek poniesiony na wykup polisy ubezpieczeniowej nie stanowi kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof.

Ze względu na możliwość odmowy przez organy podatkowe zaliczenia wydatków na polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej do kosztów warto zwrócić się o wydanie interpretacji podatkowej w tej sprawie.

- art. 22 i 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »