| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jakie są skutki sprzedaży samochodu pracownikowi po preferencyjnej cenie

Jakie są skutki sprzedaży samochodu pracownikowi po preferencyjnej cenie

Nasza firma sprzedała pracownikowi samochód po preferencyjnej cenie. Czy w związku z tym powstanie u niego przychód?


RADA

Tak, w związku ze sprzedażą pracownikowi samochodu po preferencyjnej cenie powstanie u niego przychód z tytułu świadczenia częściowo nieodpłatnego. Jego wysokość stanowi różnicę pomiędzy ceną rynkową a ceną zapłaconą przez pracownika za samochód. Od tej różnicy są Państwo zobowiązani do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Przychodem ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności są to np. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).

Definicja przychodu ze stosunku pracy jest więc bardzo szeroka i swoim zasięgiem obejmuje także wartość świadczeń częściowo nieodpłatnych. W przedstawionym stanie faktycznym mamy właśnie do czynienia z powstaniem przychodu ze stosunku pracy z tytułu świadczenia częściowo nieodpłatnego.

Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się:

• według cen stosowanych wobec innych odbiorców - jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia (czyli pracodawcy),

• według cen zakupu - jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione,

• według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku - jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku,

• na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia - w pozostałych przypadkach (art. 11 ust. 2a updof).

Natomiast jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń według wymienionych zasad a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

W przedstawionym stanie faktycznym różnicę pomiędzy wartością rynkową samochodu a płatnością uiszczoną przez pracownika należy doliczyć pracownikowi do przychodu ze stosunku pracy.

Powyższe uwagi znajdują potwierdzenie w nadal aktualnym piśmie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 27 września 2004 r., sygn. US-36/2CF/415/IP-84/2004/AM, w którym czytamy:

(...) Z przedstawionego przez Pana stanu sprawy wynika, iż zakupił Pan od pracodawcy używany samochód. Różnicę pomiędzy ceną rynkową a ceną umowną wynikającą z umowy kupna-sprzedaży płatnik wliczył do Pana przychodu.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów stwierdzić należy, że płatnik postąpił prawidłowo co do zasady, pobierając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od różnicy tych cen. (...).

Firma postanowiła wynagrodzić pracownika za długoletnią pracę i sprzedała mu za 15 000 zł samochód używany przez niego w pracy. Wartość rynkowa samochodu wynosi 25 000 zł. Firma powinna doliczyć 10 000 zł do przychodu pracownika ze stosunku pracy i odprowadzić zaliczkę na podatek.

• art. 11 ust. 2a-2b, art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »