| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Kto może przekazać 1 procent podatku na pożytek publiczny

Kto może przekazać 1 procent podatku na pożytek publiczny

W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego będą mogli przekazać podatnicy płacący liniowy PIT oraz uzyskujący dochody z giełdy.


Począwszy od zeznań podatkowych składanych za 2007 rok, to urząd skarbowy, a nie podatnik, wpłaci kwotę odpowiadającą 1-proc. należnego podatku na konto organizacji publiczne. Nowością jest jednak nie tylko uproszczenie zasad dzielenia się podatkiem. Jednocześnie ustawodawca przyznał prawo do przekazania części podatku podatnikom, którzy rozliczają się z fiskusem według jednolitej 19-proc. stawki oraz osiągającym dochody z kapitałów pieniężnych wymienionych w art. 30b ustawy o PIT.

W ocenie Pawła Jabłonowskiego, doradcy podatkowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, zmiana jest zasadna, natomiast dotychczasowe różnicowanie możliwości rozliczeń podatników w tym zakresie było nielogiczne.

- Przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego nie jest żadną ulgą podatkową, która miałaby przysługiwać preferencyjnie opodatkowanym przedsiębiorcom rozliczającym się na zasadzie podatku liniowego. Przekazywany 1 proc. podatku nie trafia przecież do kieszeni podatnika, tylko na rachunek wybranej organizacji pożytku publicznego, zatem efektywnie nie zmniejsza należnego podatku - wskazuje ekspert.

Paweł Jabłonowski zwraca uwagę, że na aprobatę zasługuje również zmiana, która zwalnia podatników z procedury uprzedniego zapłacenia 1 proc. kwoty podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, która dość skutecznie odwodziła podatników od przekazywania przedmiotowej kwoty podatku.

- Część podatników przygotowuje zeznania w ostatnim momencie i nie miała już czasu na zachowanie całej procedury. Od dochodów uzyskanych w bieżącym roku, w stosunku do których jest obowiązek zapłaty podatku, wystarczy złożyć wniosek, na rzecz której organizacji zawartej w odpowiednim wykazie mamy wolę przekazania 1 proc. podatku, a organy podatkowe wykonają samodzielnie całą procedurę przekazania - wyjaśnia nasz rozmówca.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »