| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jaka jest stawka ryczałtu dla usług wynajmu pracowników

Jaka jest stawka ryczałtu dla usług wynajmu pracowników

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Prowadzimy działalność w zakresie usług transportowych i handlu opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Chcielibyśmy jeszcze w tym roku rozszerzyć zakres działalności o usługi wynajmu kierowców dla innych firm transportowych. Czy takie usługi mogą być opodatkowane ryczałtem, a jeśli tak - to według jakiej stawki?

Możliwość opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym usług pozyskiwania personelu objętych grupowaniem 74.50.2 PKWiU potwierdzają również organy podatkowe. Przykładem jest pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży z 11 maja 2007 r. nr PB415-2/07, w którym organ podatkowy stwierdził, że:

W przypadku gdy usługi wynajmu pracowników - kierowców, o które spółka zamierza rozszerzyć w 2007 r. działalność, zostaną sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny jako usługi mieszczące się w ogólnej grupie 74.50.2 - „usługi pozyskiwania personelu”, to przychody z tego tytułu będą opodatkowane 17% stawką ryczałtu.

Dlatego, aby uniknąć w przyszłości kwestionowania prawa do korzystania z ryczałtu, wskazane byłoby uzyskanie przez Państwa klasyfikacji statystycznej usług świadczonych przez spółkę. Obecnie jedyną jednostką uprawnioną do wydawania opinii w tym zakresie jest Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych przy Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Łodzi.

• art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e), art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

• poz. 18 załącznika nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK