| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jaka jest stawka ryczałtu dla usług wynajmu pracowników

Jaka jest stawka ryczałtu dla usług wynajmu pracowników

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Prowadzimy działalność w zakresie usług transportowych i handlu opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Chcielibyśmy jeszcze w tym roku rozszerzyć zakres działalności o usługi wynajmu kierowców dla innych firm transportowych. Czy takie usługi mogą być opodatkowane ryczałtem, a jeśli tak - to według jakiej stawki?

Możliwość opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym usług pozyskiwania personelu objętych grupowaniem 74.50.2 PKWiU potwierdzają również organy podatkowe. Przykładem jest pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży z 11 maja 2007 r. nr PB415-2/07, w którym organ podatkowy stwierdził, że:

W przypadku gdy usługi wynajmu pracowników - kierowców, o które spółka zamierza rozszerzyć w 2007 r. działalność, zostaną sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny jako usługi mieszczące się w ogólnej grupie 74.50.2 - „usługi pozyskiwania personelu”, to przychody z tego tytułu będą opodatkowane 17% stawką ryczałtu.

Dlatego, aby uniknąć w przyszłości kwestionowania prawa do korzystania z ryczałtu, wskazane byłoby uzyskanie przez Państwa klasyfikacji statystycznej usług świadczonych przez spółkę. Obecnie jedyną jednostką uprawnioną do wydawania opinii w tym zakresie jest Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych przy Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Łodzi.

• art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e), art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

• poz. 18 załącznika nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK