| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć koszty nakładów na wynajmowany lokal, jeśli na ich część otrzymano dotację z UE

Jak rozliczyć koszty nakładów na wynajmowany lokal, jeśli na ich część otrzymano dotację z UE

Rozliczam spółkę cywilną (zasady ogólne i VAT). Spółka wynajmuje lokal na działalność od pewnej firmy. W tym lokalu poczyniła nakłady: wymieniała okna, drzwi wejściowe (zmieniła przy tym lokalizację tych drzwi), parapety. Na nakłady te są faktury, które obejmują również koszty montażu. Wartość poczynionych nakładów to 18 000 zł brutto. Spółka otrzymała wsparcie pomostowe (dotacja z UE) na wymienione nakłady. Wartość dotacji to 12 000 zł. Jak należy rozliczyć te koszty? Jak i które z nich amortyzować? Jak rozliczyć VAT?

Jednak istotną cechą remontu jest to, że następuje on w toku eksploatowania lokalu przez podatnika, czyli wykorzystywania tego lokalu na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dokonywany przez podatnika remont jest zwykle wynikiem (skutkiem) eksploatacji lokalu. Ma on zatem przywrócić stan techniczny i użytkowy lokalu, ponieważ w trakcie eksploatacji nastąpiło w mniejszym lub większym stopniu jego zużycie.

W sytuacji gdy podatnik jeszcze nie rozpoczął eksploatacji tego lokalu na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, wydatki dokonane na jego remont będą w całości stanowiły inwestycję w obcym środku trwałym. A zatem, pomimo że ponoszone przez najemcę nakłady będą formalnie stanowiły nakłady na remont lokalu, nie będzie on mógł ich uznać za remont. Nakłady te nie będą bowiem służyły odtworzeniu substancji lokalu zużytego przez najemcę podczas eksploatacji lokalu.

W tym przypadku najemca niewątpliwie będzie musiał poniesione nakłady potraktować jako inwestycję w obcym środku trwałym niezależnie od tego, czy w ciągu roku podatkowego nakłady te przekroczą kwotę 3500 zł. Jeżeli nakłady te nie przekroczą 3500 zł, to podatnik może:

• zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów (art. 22d ust. 1 updof),

• dokonać jednorazowego zamortyzowania w miesiącu przyjęcia tej inwestycji (w obcym środku trwałym) do używania lub w miesiącu następnym (art. 22f ust. 3 updof).

W obu przypadkach wartość nakładów będzie podlegała zaksięgowaniu w kolumnie 13 pkpir (w księdze prowadzonej według „starego” wzoru - w kolumnie 14).

Kiedy nakłady najemcy lokalu przekroczą kwotę 3500 zł, to taka inwestycja w obcym środku trwałym będzie podlegać skróconej amortyzacji, nie krótszej niż przez okres 10 lat (art. 22j ust. 4 updof). Wcześniejsze rozwiązanie umowy spowoduje utratę możliwości dalszej amortyzacji tej inwestycji w środku trwałym, bez możliwości zaliczenia pozostałej kwoty do kosztów uzyskania przychodów.

Aby ustalić skutki podatkowe otrzymanej dotacji, należy odpowiedzieć na pytanie, czy kwota tej dotacji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Zauważmy, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w ustawie. Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodem z tej działalności są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem lub wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a-22o dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (art. 14 ust. 2 pkt 2 updof). Przychodem nie są jednak zwrócone wydatki niezaliczone do kosztów (art. 14 ust. 3 pkt 3a updof). Oznacza to, że otrzymana dotacja nie będzie przychodem z działalności gospodarczej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »