| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć koszty nakładów na wynajmowany lokal, jeśli na ich część otrzymano dotację z UE

Jak rozliczyć koszty nakładów na wynajmowany lokal, jeśli na ich część otrzymano dotację z UE

Rozliczam spółkę cywilną (zasady ogólne i VAT). Spółka wynajmuje lokal na działalność od pewnej firmy. W tym lokalu poczyniła nakłady: wymieniała okna, drzwi wejściowe (zmieniła przy tym lokalizację tych drzwi), parapety. Na nakłady te są faktury, które obejmują również koszty montażu. Wartość poczynionych nakładów to 18 000 zł brutto. Spółka otrzymała wsparcie pomostowe (dotacja z UE) na wymienione nakłady. Wartość dotacji to 12 000 zł. Jak należy rozliczyć te koszty? Jak i które z nich amortyzować? Jak rozliczyć VAT?

Oczywiście odpisy amortyzacyjne, dokonywane od części inwestycji opłaconej ze środków własnych firmy, na podstawie art. 22 ust. 1 updof będą stanowiły koszty uzyskania przychodów jako wydatki związane z uzyskiwanymi przez firmę przychodami.

Odliczenie podatku naliczonego. Czytelniczka nie określiła w pytaniu, czy jej firma świadczy usługi opodatkowane lub opodatkowane i zwolnione z VAT. W związku z tym przyjęto, że firma Czytelniczki sprzedaje towary i świadczy usługi wyłącznie opodatkowane.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem m.in. sytuacji, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). W przepisie tym zawarto wyłączenia stosowania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Między innymi, na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, nie można dokonać obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w myśl przepisów o podatku dochodowym (z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego). Przytoczony przepis nie dotyczy jednak wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji (art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT).

Fakt otrzymania przez firmę Czytelniczki środków pieniężnych na pokrycie kosztów remontowych oraz kosztów modernizacyjnych (adaptacyjnych) środka trwałego podlegającego amortyzacji, wykorzystywanego następnie do wykonywania czynności opodatkowanych, nie spowoduje utraty prawa do odliczenia VAT. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, firmie Czytelniczki przysługuje więc prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z tego wynika, że jeżeli zakupy są częściowo zrefundowane dotacją, ale służą sprzedaży opodatkowanej, to podatek naliczony wykazany w fakturach dokumentujących te zakupy podlega odliczeniu na zasadach ogólnych.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). W wyroku z 6 października 2005 r., wydanym w sprawie C-204/03, stwierdzającym uchybienie zobowiązaniom Hiszpanii jako Państwa Członkowskiego, która wprowadziła ograniczenia prawa do odliczenia z tytułu otrzymywanych dotacji, ETS stwierdził, że brak jest wpływu otrzymywanych dotacji na odliczenia VAT z zakupów refundowanych dotacją, a dokonywanych przez podatnika, który wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Czub-Kiełczewska

Specjalista ds. ochrony danych osobowych i informacji niejawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »