| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć koszty nakładów na wynajmowany lokal, jeśli na ich część otrzymano dotację z UE

Jak rozliczyć koszty nakładów na wynajmowany lokal, jeśli na ich część otrzymano dotację z UE

Rozliczam spółkę cywilną (zasady ogólne i VAT). Spółka wynajmuje lokal na działalność od pewnej firmy. W tym lokalu poczyniła nakłady: wymieniała okna, drzwi wejściowe (zmieniła przy tym lokalizację tych drzwi), parapety. Na nakłady te są faktury, które obejmują również koszty montażu. Wartość poczynionych nakładów to 18 000 zł brutto. Spółka otrzymała wsparcie pomostowe (dotacja z UE) na wymienione nakłady. Wartość dotacji to 12 000 zł. Jak należy rozliczyć te koszty? Jak i które z nich amortyzować? Jak rozliczyć VAT?

Reasumując, należy zatem stwierdzić, że w sytuacji opisanej w pytaniu Czytelniczki nie wystąpiły przesłanki do utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy kosztowe i inwestycyjne, które wprawdzie zostały zrefundowane dotacją, ale służą wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Dotacja a opodatkowanie VAT. Podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22 (szczególne przypadki, np. zaliczki, rabaty itp.), art. 30-32 (czynności maklerskie, WNT, powiązania), art. 119 (usługi turystyczne) oraz art. 120 ust. 4 (opodatkowanie marży). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę podatku należnego (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT).

Opodatkowana jest więc taka dotacja, refundacja czy inna dopłata, która stanowi pokrycie części ceny konkretnego świadczenia po obniżonych cenach (np. dopłata do ceny biletów lub dopłata do ceny konkretnego produktu). Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnej działalności, a nie konkretnej usługi, niezależne od ilości i wartości świadczonych usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, należy stwierdzić, że na podstawie przedstawionego pytania i przyjętych założeń nie wystąpiły w firmie Czytelniczki przesłanki do opodatkowania VAT dotacji otrzymanych refundacji na pokrycie kosztów remontowych i modernizacyjnych (adaptacyjnych) wynajmowanego lokalu.

• art. 9 ust. 1, art. 14 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 3a, art. 22d ust. 1, art. 22f ust. 3, art. 22g ust. 17, art. 22j ust. 4, art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c), art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 191, poz. 1361

• art. 3531, art. 681 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 557

• art. 29 ust. 1, art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 i 3 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1187

Leszek Porowski

doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »