| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Rodziny zastępcze nie odliczą ulgi na dzieci

Rodziny zastępcze nie odliczą ulgi na dzieci

Z ulgi z tytułu wychowywania własnych lub przysposobionych dzieci nie mogą korzystać podatnicy opiekujący się dziećmi jako rodzina zastępcza.


Podatniczka jest rodziną zastępczą dla dwójki dzieci w wieku 12 i 9 lat. Otrzymuje 830 zł od gminy na każde dziecko. Nie wie, czy będzie mogła skorzystać z odliczenia na dzieci od podatku dochodowego.

Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Sikora i Wspólnicy, zwraca uwagę, że ulga podatkowa, o której mowa w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), skierowana jest do osób wychowujących własne lub przysposobione dzieci.

- Zatem z ulgi, poza rodzicami naturalnymi, skorzystać mogą tylko osoby, które dokonały przysposobienia dziecka lub dzieci w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Nie obejmuje ona natomiast osób tworzących rodziny zastępcze - wyjaśnia ekspert. Jak podkreśla nasz rozmówca, należy pamiętać, że przysposobienia, o którym mówi ustawa podatkowa, dokonać można tylko w drodze uzyskania orzeczenia sądu opiekuńczego na żądanie przysposabiającego.

- Utworzenie rodziny zastępczej nie powoduje natomiast zawiązania się więzi prawnej, takiej jak w przypadku przysposobienia, mimo że umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej również następuje na podstawie orzeczenia sądu, co wynika z art. 72 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej. Przysposobienie jest bowiem nie tylko sposobem objęcia opieki na dziećmi (co ma miejsce w przypadku rodzin zastępczych), ale również powoduje powstanie więzi prawnej między przysposabiającym a dzieckiem - wyjaśnia Marcin Sikora.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK