| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wspólność majątkowa musi trwać cały rok

Wspólność majątkowa musi trwać cały rok

Jeśli mąż i żona chcą dochody z 2007 roku rozliczyć wspólnie w jednym PIT, ich wspólność majątkowa musiała trwać przez cały ubiegły rok.

 

Podatnicy zostali małżeństwem w kwietniu 2007 r. Od tego też czasu istnieje między nimi wspólność majątkowa.

- Czy w takiej sytuacji możemy rozliczyć się wspólnie z fiskusem za 2007 rok? - pytają nas małżonkowie w liście do redakcji. Odpowiedź jest negatywna. Aby małżonkowie mogli swoje dochody rozliczyć wspólnie, wspólność majątkowa między nimi musi istnieć przez cały rok podatkowy.

Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy w BDO Numerica, wyjaśnił w rozmowie z Gazetą Prawną, że z możliwości wspólnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 rok mogą skorzystać wyłącznie małżonkowie podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowe- mu i pozostający w związku małżeńskim przez cały 2007 rok, między którymi istnia- ła wspólność majątkowa. Wspólność majątkowa musiała trwać przez cały 2007 rok.

- Należy przy tym zwrócić uwagę, że wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez jednego z małżonków, jeżeli: zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem 2007 roku, a jego małżonek zmarł w trakcie 2007 roku, albo pozostawał w związku małżeńskim przez cały 2007 rok, a jego małżonek zmarł po upływie 2007 roku przed złożeniem zeznania podatkowego za rok 2007 - tłumaczył Marcin Szymankiewicz.

Według niego wspólne rozliczenie małżonków następuje na wniosek złożony przez małżonków (albo przez żyjącego małżonka) w zeznaniu rocznym. Wniosek o wspólne rozliczenie małżonków musi być złożony do 30 kwietnia 2008 r., w przeciwnym wypadku jest on nieskuteczny i małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu.

- Możliwość wspólnego rozliczenia małżonków zostaje wyłączona w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków miałyby zastosowanie przepisy dotyczące liniowego PIT lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z wyjątkiem przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, lub ustawy o podatku tonażowym - podsumował Marcin Szymankiewicz.

30 kwietnia 2008 r. ostatni dzień na złożenie PIT za 2007 rok, a tym samym złożenie wniosku o wspólne rozliczenie małżonków

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »