| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy emerytury z USA są opodatkowane w Polsce

Czy emerytury z USA są opodatkowane w Polsce

Czy emeryt wracający do Polski i otrzymujący emeryturę z USA, za którą płaci podatek w USA, musi rozliczyć się również w Polsce?


MICHAŁ ZDYB

menedżer podatkowy ABC Data

Tak

Podatek od amerykańskiej emerytury będzie trzeba zapłacić także w Polsce, jeśli świadczenie wypłacane jest z obowiązkowego systemu ubezpieczeń Stanów Zjednoczonych.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską nie zawiera zasad opodatkowania emerytur, z wyjątkiem emerytur otrzymywanych z funduszy publicznych z tytułu pełnionych poprzednio funkcji rządowych. Wobec tego należałoby uznać, że emerytura wypłacana ze Stanów Zjednoczonych, a otrzymywana przez osobę posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce, będzie podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce. Opodatkowanie w Polsce następowałoby w tym przypadku przy zastosowaniu metody unikania podwójnego opodatkowania uregulowanej w art. 20 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, zgodnie z treścią umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków zapłaconych w Stanach Zjednoczonych. Stosowane zaś do treści art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli osoba fizyczna posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski (podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8 (metoda wyłączenia z progresją) lub Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem, w którym dochody są osiągane, dochody zagraniczne łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów krajowych oraz zagranicznych odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Te zasady opodatkowania dotyczą jednak tylko świadczeń emerytalnych z tytułu podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu. Otrzymywane ze Stanów Zjednoczonych świadczenia emerytalne z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

(EM)

PODSTAWA PRAWNA

Art. 3, art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Umowa między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z 8 października 1974 r. (Dz.U. z 1976 r. nr 31, poz. 178).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »