| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć samochód otrzymany w darowiźnie

Jak rozliczyć samochód otrzymany w darowiźnie

Prowadzę działalność gospodarczą. W jej ramach świadczę usługi organizacji imprez dla dzieci, prowadzenia zabaw i wystawiania teatrzyków dziecięcych. Kilka dni temu otrzymałam samochód osobowy do celów służbowych od spółki z o.o., w której wspólnikiem jest mój mąż. Samochód został przekazany na własność w formie darowizny.

Dokonane od ustalonej w ten sposób wartości początkowej odpisy amortyzacyjne będą stanowić koszt uzyskania przychodu. Przepisy updof, co do zasady, nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych nieodpłatnie, jednak przepisy te nie mają zastosowania do składników otrzymanych w drodze darowizny (art. 23 ust. 1 pkt 45a updof).

WAŻNE!

Odpisy amortyzacyjne dokonane od środka trwałego otrzymanego w darowiźnie stanowią koszt uzyskania przychodu.

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać również wydatki związane z eksploatacją środka trwałego, czyli m.in. wydatki na zakup paliwa, koszty naprawy oraz przejazdów. Potwierdza to Urząd Skarbowy w Hajnówce w postanowieniu z 18 lipca 2007 r., sygn. PD-I/415-7/07, w którym czytamy:

(...) podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty związane z eksploatacją samochodu, jeżeli jest jego właścicielem, pojazd wykorzystywany jest do działalności gospodarczej oraz jest dopuszczony do ruchu. Nie ma znaczenia, kto jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym, gdyż wpis ten nie przesądza o własności pojazdu. (...) Z wniosku wynika, że Pan X stał się właścicielem samochodu dnia 03.01.2007 r., nabywając go w formie darowizny przedsiębiorstwa od matki i od tego dnia wykorzystuje go w prowadzonej działalności.

Nowy samochód osobowy należy amortyzować z zastosowaniem metody liniowej. Polega ona na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, która nie jest zmieniana przez cały okres amortyzacji. Można dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc, w równych ratach co kwartał albo jednorazowo na koniec roku podatkowego.

Roczna stawka amortyzacyjna dla samochodu osobowego zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych wynosi 20%. Samochód osobowy zaklasyfikowany jest do Grupy 7 KŚT. Samochód należy amortyzować stopniowo przez okres 5 lat. Roczny odpis amortyzacyjny w tym przypadku w pięciu kolejnych latach wyniesie zatem 7634,30 zł. Jak już napisano, odpisy amortyzacyjne mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Czytelniczka wspomniała w pytaniu, że firma zamierza wykonać przyczepę towarową do danego środka transportu. Przyczepa będzie stanowiła odrębny środek trwały, jeśli jej wartość będzie wyższa od 3500 zł. Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych przyczepa powinna być zaklasyfikowana do grupy 7, symbol - 748. Roczna stawka amortyzacyjna dla przyczepy wynosi 14%. Jeśli wartość przyczepy nie przekroczy 3500 zł, będzie stanowiła ona wyposażenie.

• art. 888 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 557

• art. 2 ust. 1 pkt 3, art. 22a ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 45a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

Justyna Tarantowicz

księgowa

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK