| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczać osobę współpracującą

Jak rozliczać osobę współpracującą

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą. Od stycznia 2007 r. jest na podatku liniowym 19%. Ja do 30 marca 2007 r. miałam umowę o pracę. Od 1 kwietnia 2007 r. zrezygnowałam z pracy i jestem zatrudniona u męża jako osoba współpracująca. Odprowadzam zaliczki na podatek od swojego wynagrodzenia. Jakie deklaracje PIT powinniśmy złożyć do US za rok 2007? Jakie ja, a jakie mój mąż? Jeśli składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od mojego wynagrodzenia mąż rozlicza w działalności, to czy nie mogę już ich ująć w swoim PIT, tylko powinnam rozliczyć sam zapłacony podatek?

Ustawa o podatku dochodowym wyłącza z kosztów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników (art. 23 ust. 1 pkt 10 updof).

Ustawa nie definiuje pojęcia „wartości własnej pracy”. Według definicji słownikowej praca to świadoma celowa działalność człowieka zmierzającego do wytworzenia określonych dóbr materialnych lub kulturalnych. W związku z tym pojęcie „wartości własnej pracy” oznacza wartość wszelkiego rodzaju pracy wykonywanej przez osoby wskazane w art. 23 ust. 1 pkt 10 updof na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak brak jest podstaw do uznania, że pojęcie „wartości własnej pracy” obejmuje również składki na ubezpieczenia społeczne osoby współpracującej.

W związku z tym składki zapłacone przez podatnika (Pani męża) na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe osoby współpracującej (Czytelniczki) są kosztem uzyskania przychodu firmy. Poniesione bowiem zostały w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie zostały wymienione w art. 23 ustawy. Powyższe składki podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów lub odliczeniu bezpośrednio od dochodu (przychodu) Pani męża uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej (por. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Radomsku z 16 maja 2007 r., sygn. I/415/Z-8/07, oraz Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 16 kwietnia 2007 r., sygn. I/415-17-374/07/ZDB).

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą oblicza, odprowadza i finansuje ze środków własnych osoba prowadząca działalność (art. 85 ust. 14 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) i to właśnie tej osobie (tutaj: mężowi) przysługuje prawo do odliczenia kwoty składki od podatku dochodowego.

W przypadku opisanym przez Czytelniczkę zapłacone przez męża składki na ubezpieczenie zdrowotne żony, jako osoby współpracującej, podlegają odliczeniu od podatku dochodowego męża. Kwota składki, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Mąż wykaże te składki w swoim zeznaniu rocznym PIT-36L.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie traktuje osoby współpracującej jako podatnika osiągającego dochody z wykonywania działalności gospodarczej. W związku z tym nie nakłada na nią obowiązku samodzielnego obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązek rozliczenia osoby współpracującej z uzyskanych z tego tytułu dochodów spoczywa w tym przypadku na podatniku prowadzącym działalność jako na płatniku (por. Izba Skarbowa w Gdańsku, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 6 lipca 2004 r., sygn. BI/005/0145/04).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »