| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy niepodzielone zyski podlegają opodatkowaniu

Czy niepodzielone zyski podlegają opodatkowaniu

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przekształcono w jawną. Niepodzielone zyski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przeszły na wspólników spółki jawnej. Czy stanowią one dochód podlegający opodatkowaniu?


Krzysztof SŁapczyński

prawnik z Kancelarii BSO Prawo i Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu

Tak

W momencie przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną niepodzielone zyski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przechodzą na wspólników spółki jawnej i stają się ich przychodem podlegającym opodatkowaniu.

Zatrzymanie zysku w spółce nie powoduje konsekwencji podatkowych dla wspólników, z wyjątkiem przypadku przeznaczenia zysku zatrzymanego na podwyższenie kapitału zakładowego. Ewentualne opodatkowanie zysku zatrzymanego może nastąpić w przypadku przeniesienia go na udziały kapitałowe wspólników w spółce jawnej w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną.

W momencie przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną niepodzielone zyski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przechodzą na wspólników spółki jawnej, a więc są postawione do ich dyspozycji. Stanowią one w dacie przekształcenia faktycznie uzyskany dochód z tytułu udziału w zyskach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegający opodatkowaniu stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W wypadku przekazania zysku netto na odpowiedni fundusz rezerwowy/zapasowy bez jego podziału między wspólników, nie powstaje obowiązek podatkowy po stronie udziałowców danej spółki. Odmiennie natomiast przedstawiać się będzie sytuacja w przypadku rozwiązania tego funduszu i wypłaty środków na nim się znajdujących udziałowcom. Jeżeli przestrzegane będą w tym przypadku właściwe przepisy kodeksu spółek handlowych, to po stronie udziałowców istnieć będzie obowiązek zapłaty 19-proc. zryczałtowanego podatku od uzyskanych z dywidend przychodów zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei po stronie spółki również nie powstaje w przypadku zatrzymania przychód podlegający opodatkowaniu, gdyż nie dochodzi do otrzymania pieniędzy przez spółkę albo pozostawienia ich do dyspozycji spółki.

Organy podatkowe mają tendencję do uznawania niepodzielonego zysku za przychód spółki pochodzący ze świadczenia nieodpłatnego. Zgodnie jednak z wyrokiem NSA (sygn. akt II FSK 625/05), dopóki wspólnicy w drodze uchwały nie zdecydują o podziale zysku wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego, zysk ten pozostaje w dyspozycji spółki, a nie wspólników. Tym samym nie ma mowy o tym, że spółka korzystając z zysku otrzymuje od wspólników nieodpłatne świadczenie, bowiem dysponuje swoimi środkami finansowymi, a nie środkami należącymi do wspólników.

(KT)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »