| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów?

Czy opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów?

Czy podatnik ma prawo do zaliczenia jednorazowo w ciężar kosztów uzyskania przychodów opłatę wstępną i manipulacyjną, poniesioną w związku z zawartą w kwietniu i lipcu umowami leasingu operacyjnego samochodów osobowych?

2. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;

3. suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia  zawarcia następnej umowy leasingu.

Opodatkowanie stron umowy leasingu podatkiem dochodowym

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku korzystania przez leasingodawcę ze zwolnień w podatku dochodowym, które przysługują mu na podstawie:

1. art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851),

2. przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,

3. art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz.U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 ze zm.)

- umowa leasingu będzie opodatkowana na odmiennych zasadach.

Jeżeli, w związku z powyższym, umowa leasingu spełnia przytoczone warunki u została zawarta w ramach działalności gospodarczej oraz na potrzeby tej działalności, to zarówno opłata wstępna, jak i raty leasingowe podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej jako koszt pośredni, którego poniesienie jest niezbędne w celu wykonywania owej działalności. Wynika to z faktu, że wymienionych wydatków nie da się bezpośrednio połączyć z konkretnymi przychodami podatnika.

Z kolei, w kwestii wykazania poniesionych kosztów, organ podatkowy stwierdził, że zgodnie z przepisami ustawy, podatnik powinien zaewidencjonować wydatki z tytułu opłaty wstępnej oraz pozostałych rat leasingowych w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ich poniesienia, czyli w dniu wystawienia faktur dokumentujących opłatę wstępną oraz raty leasingowe.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Interpretacja indywidualna z 7 lipca 2014 r., nr IBPBI/1/415-466/14/AP - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK