| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów?

Czy opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów?

Czy podatnik ma prawo do zaliczenia jednorazowo w ciężar kosztów uzyskania przychodów opłatę wstępną i manipulacyjną, poniesioną w związku z zawartą w kwietniu i lipcu umowami leasingu operacyjnego samochodów osobowych?

2. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;

3. suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia  zawarcia następnej umowy leasingu.

Opodatkowanie stron umowy leasingu podatkiem dochodowym

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku korzystania przez leasingodawcę ze zwolnień w podatku dochodowym, które przysługują mu na podstawie:

1. art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851),

2. przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,

3. art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz.U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 ze zm.)

- umowa leasingu będzie opodatkowana na odmiennych zasadach.

Jeżeli, w związku z powyższym, umowa leasingu spełnia przytoczone warunki u została zawarta w ramach działalności gospodarczej oraz na potrzeby tej działalności, to zarówno opłata wstępna, jak i raty leasingowe podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej jako koszt pośredni, którego poniesienie jest niezbędne w celu wykonywania owej działalności. Wynika to z faktu, że wymienionych wydatków nie da się bezpośrednio połączyć z konkretnymi przychodami podatnika.

Z kolei, w kwestii wykazania poniesionych kosztów, organ podatkowy stwierdził, że zgodnie z przepisami ustawy, podatnik powinien zaewidencjonować wydatki z tytułu opłaty wstępnej oraz pozostałych rat leasingowych w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ich poniesienia, czyli w dniu wystawienia faktur dokumentujących opłatę wstępną oraz raty leasingowe.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Interpretacja indywidualna z 7 lipca 2014 r., nr IBPBI/1/415-466/14/AP - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK