| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów?

Czy opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów?

Czy podatnik ma prawo do zaliczenia jednorazowo w ciężar kosztów uzyskania przychodów opłatę wstępną i manipulacyjną, poniesioną w związku z zawartą w kwietniu i lipcu umowami leasingu operacyjnego samochodów osobowych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał 7 lipca 2014 r. interpretację indywidualną, dotyczącą podatku PIT w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłat leasingowych, związanych z zawarciem umowy leasingu operacyjnego. Organ podatkowy potwierdził, iż opłaty leasingowe, tj. opłata wstępna i miesięczne raty leasingowe, są kosztami pośrednimi, których poniesienie jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowuje on dochody z tej działalności na tzw. zasadach ogólnych, natomiast zdarzenia gospodarcze związane z prowadzoną działalnością ujmuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów tzw. metodą memoriałową. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego niekonsumenckiego z leasingodawcą, którego przedmiotem był samochód osobowy przeznaczony do prowadzenia działalności. Podatnik zadał organowi pytanie, czy prawidłowe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów opłat leasingowych ponoszonych w okresie trwania umowy (opłatę wstępną i miesięczne raty leasingu) w dacie poniesienia wydatku (wystawienia faktury), jeżeli podatkowa księga przychodów i rozchodów prowadzona jest metodą memoriałową? Organ podatkowy uznał takie rozliczenie za prawidłowe.

Wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu - skutki podatkowe

Organ wskazał w uzasadnieniu, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 23 niniejszej ustawy). Natomiast, odnośnie zaliczania opłat leasingowych do kosztów, art. 23b ust. 1 tej ustawy stanowi, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów leasingobiorcy jeżeli:

1. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »