| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Dochód przekraczający próg podatkowy a ulga na dziecko

Dochód przekraczający próg podatkowy a ulga na dziecko

Wiceministra finansów Janusza Cichonia potwierdził, że podatnik, który wykonuje władzę rodzicielską w stosunku do więcej niż jednego dziecka, ma możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej bez uwzględnienia progu podatkowego. Dotyczy to nawet podatników, którzy w zeznaniu podatkowym odliczają tylko jedną pociechę.

Odliczenie od podatku

Ulga na dziecko – dochody dziecka pełnoletniego

Interpelacja dotyczyła przede wszystkim sytuacji, kiedy rodzice dogadują się między sobą w sprawie podziału ulgi na dzieci z ich byłego związku. Poseł Stanisław Szwed stwierdził we wniosku o interpelację, że urzędy skarbowe nie pozwalają skorzystać z ulgi rodzicowi odliczającemu tylko jedno dziecko, na podstawie porozumienia z byłym partnerem, w sytuacji gdy jego dochód przekracza ustawowy próg.

Zgodnie z ustawą, jeśli w rodzinie jest tylko jedno dziecko, to z ulgi można skorzystać pod warunkiem nieprzekroczenia obowiązującego progu podatkowego. Aby móc skorzystać z ulgi  łączne dochody obojga małżonków nie powinny przekroczyć w roku podatkowym 112 tys. złotych. Wobec osób samotnie wychowujących dziecko kryterium wynosi również 112 tys. zł, ale w przypadku podatnika niebędącego w związku małżeńskim limit wynosi 56 tys. zł.

Odpowiedź wiceministra

Podział wspólnego majątku małżonków bez PIT

Wiceminister finansów Janusz Cichoń przytaczając art. 27f ust. 1 ustawy o PIT podkreślił, że podatnik ma prawo skorzystać z ulgi na każde dziecko, wobec którego wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego lub sprawował opiekę.

Wiceminister finansów stwierdził, że jedyną okolicznością stosowania progu dochodowego przy ustalaniu prawa do ulgi prorodzinnej jest sprawowanie władzy nad jednym dzieckiem. Podatnika, który sprawował opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem nie dotyczy kryterium dochodowości, nawet, jeżeli skorzystał z odliczenia tylko na jedno dziecko.

W związku z tym nie ma znaczenia, w jakich proporcjach rodzice podzielili między sobą kwotę przysługującej im ulgi. Z zasady taki podział powinien nastąpić w równych częściach, jednak rodzice mogą ustalić inną proporcję. Możliwa jest nawet sytuacja, że jeden rodzic zrezygnuje z ulgi na rzecz drugiego zachowując przy tym prawo do ulgi na dziecko z  następnego związku. Wówczas nie dotyczy go limit dochodu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Opracowanie na podstawie odpowiedzi wiceministra finansów Janusza Cichonia na interpelację z dnia 8 sierpnia 2014 r., nr SPS- 023- 27644/14


Autor: Marta Przyborowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK