| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Święta w firmie – rozliczanie obdarowanych pracowników i zleceniobiorców

Święta w firmie – rozliczanie obdarowanych pracowników i zleceniobiorców

Pracodawca może obdarować pracowników i zleceniobiorców prezentami świątecznymi sfinansowanymi z różnych źródeł, np. ze środków obrotowych, zfśs lub funduszu socjalno-bytowego (u pracodawców z układem zbiorowym pracy). W zależności od źródła, inaczej będzie wyglądać ustalanie obowiązku składkowego i podatkowego z tytułu przekazanych świadczeń.

Artykuł pochodzi z

Pracodawca może obdarować zatrudnione osoby zarówno gotówką, jak i przekazać im świadczenia niepieniężne. Zatrudniony może też współfinansować koszt świątecznych prezentów.

Świadczenia z funduszu socjalnego

Pracodawcy, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, najczęściej finansują prezenty świąteczne dla zatrudnionych osób z jego środków. Zasoby finansowe funduszu powinny być jednak wydatkowane i przeznaczane na działalność socjalną zgodnie z postanowieniami regulaminu funduszu, który jednocześnie musi być zgodny z ustawą o zfśs.

Środki funduszu pracodawca przekazuje przeważnie m.in. na zapomogi, zakup bonów towarowych, paczek ze słodyczami lub z artykułami spożywczymi czy na karty przedpłacone.

Zasadniczo ze środków funduszu można sfinansować każdy rodzaj wsparcia zarówno pieniężnego, jak i rzeczowego, którego wartość można zróżnicować wykorzystując kryteria socjalne (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Oznacza to, że środki zfśs powinny być kierowane przede wszystkim do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia

W sferze działalności socjalnej mieści się również finansowanie świadczeń i usług nieulgowych, do których nie trzeba stosować kryteriów socjalnych. Tym samym wszystkie osoby uprawnione do korzystania z funduszu mają do nich dostęp na równych prawach i nie muszą składać indywidualnych wniosków, aby otrzymać wsparcie (wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 2008 r., II PK 74/08, OSNP 2010/7–8/88).

Działalność socjalna nie ogranicza się zatem wyłącznie do ulgowych usług i świadczeń (art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs). Wśród nieulgowych świadczeń, które spełniają przesłanki działalności rekreacyjno-wypoczynkowej, należy wymienić np. pikniki i wycieczki zakładowe, spotkania okolicznościowe. Szczególnie spotkania opłatkowe z okazji świąt Bożego Narodzenia czy noworoczne można zaliczyć do takich, przy których trudno stosować jakiekolwiek kryteria socjalne. Do spotkania wigilijnego są bowiem zapraszani wszyscy pracownicy, bez rozpatrywania statusu materialnego każdego z nich.

Izabela Nowacka

Cały artykuł na INFORFK: Święta w firmie – rozliczanie obdarowanych pracowników i zleceniobiorców >>

Artykuł omawia zasady przyznawania świadczeń świątecznych dla pracowników z zfśs, z innych funduszy oraz ze środków obrotowych firmy. Wskazuje również na przykładach, w jaki sposób rozliczyć prezenty dla zleceniobiorców i wykonawców umowy o dzieło, prezenty dla byłych pracowników oraz udział w świątecznym spotkaniu. Tekst podpowiada również, które świadczenia zwolnione są z podatku i składek ZUS.

„Święta w firmie – przychody, koszty oraz składki ZUS” >>

„Jak wykazać bony towarowe dla pracowników w księgach rachunkowych” >>

„Jak rozliczyć przekazanie kalendarzy firmowych i katalogów” >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK