| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zasady opodatkowania umów najmu i dzierżawy

Zasady opodatkowania umów najmu i dzierżawy

Istotne znaczenie dla celów podatku dochodowego ma kwalifikacja przychodów uzyskiwanych z tytułu umów najmu i dzierżawy do właściwego źródła przychodów, gdyż pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem i dzierżawa stanowią odrębne źródła przychodów, a dochody uzyskiwane przez podatników z tych źródeł podlegają odmiennym zasadom opodatkowania - tak na interpelację skierowaną do Ministerstwa Finansów odpowiedział Jarosław Neneman. Wątpliwości dotyczyły sposobu rozliczania podatników, czerpiących dochody z najmu bądź dzierżawy.

W interpelacji z dnia 5 listopada 2014 r., dwie posłanki PO, Joanna Fabisiak oraz Krysytna Kłosin, wystąpiły do Ministerstwa Finansów z zapytaniem dot. zasady opodatkowania umów najmu i dzierżawy. Wątpliwości budziła interpretacja przepisów podatkowych, a konkretnie niejasny sposób wyboru opodatkowania, pomiędzy ryczałtem a podatkiem dochodowym.

Z odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, możemy się dowiedzieć: "jeżeli podatnik świadczy usługi najmu lub dzierżawy w ramach działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy PIT, to przychód z tego rodzaju działalności należy zaklasyfikować do źródła przychodów: działalność gospodarcza". Przepis ten wymienia najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę jako źródła przychodów objętych podatkiem PIT.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2015 - limity

Dochody uzyskane z najmu lub dzierżawy w ramach działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej albo według 19% stawki podatku, jeżeli podatnik wybierze taki sposób opodatkowania (art. 9a ustawy PIT). Przychody z takiej działalności nie mogą być opodatkowane na zasadach ryczałtu, gdyż zgodnie z przepisami z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z takiej formy rozliczenia mogą skorzystać  "podatnicy uzyskujący przychody z usług hotelarskich polegających na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12, mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej (art. 23 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym)."

Jeżeli przychody z tytułu najmu lub dzierżawy uzyskiwane są poza działalnością gospodarczą, tj. bez spełnienia warunków wskazanych w definicji działalności gospodarczej, to należy zakwalifikować je do źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT. Wówczas będą miały zastosowanie przepisy podatkowe dotyczące zasad opodatkowania dochodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Podatnicy uzyskujący takie przychody opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych, określonych w ustawie PIT, według progresywnej skali podatkowej.

Nowe druki podatkowe na 2015 r.

W przypadku, gdy podatnik chce rozliczać się zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnicy uzyskujący przychody z tytułu wskazanych wyżej umów mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - według stawki 8,5% przychodów, pod warunkiem że złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w tej formie za dany rok podatkowy.

Podstawowe znaczenie dla celów podatku dochodowego ma kwalifikacja przychodów uzyskiwanych z tytułu umów najmu i dzierżawy do właściwego źródła przychodów, gdyż pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem i dzierżawa stanowią odrębne źródła przychodów, a dochody uzyskiwane przez podatników z tych źródeł podlegają odmiennym zasadom opodatkowania.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

autor: Michał Bartkiewicz


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK