| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Student dostaje pieniądze – kwestie podatkowe

Student dostaje pieniądze – kwestie podatkowe

Studenci mogą zarobić w różny sposób – wygrać konkurs, zdobyć stypendium, pójść na płatny staż albo dostać pieniądze za dobre oceny, co bywa praktykowane w niepublicznych uczelniach. Warto zastanowić się przez chwile co z podatkami w takich sytuacjach.

Praktyki i staże

Studenci coraz chętniej się ich podejmują, gdyż skończyły się czasy „parzenia kawy” i można naprawdę wiele nauczyć się na płatnym stażu czy na praktykach zawodowych. Warto pamiętać, że wynagrodzenie otrzymane za odbyty staż czy praktyki jest dochodem, z którego trzeba rozliczyć się w Urzędzie PIT-em. Możliwe jest także, by uczelnia wspomagała studenta świadczeniami przy wysyłaniu na praktyki, co jest rzadkie, ale zdarza się np. przy wyjazdach zagranicznych. Świadczenia takie są wolne od podatku do kwoty 2 280 zł w danym roku podatkowym.

Umowy zlecenia ze studentami a ZUS

Nagroda finansowa za naukę

Temat często lansowany przez prywatne uczelnie – za piątkę w indeksie w pierwszym terminie dostaniesz np. 100zł. Tego rodzaju nagrody nie są opodatkowane, więc najlepsi mogą spać spokojnie – Urząd Skarbowy nie zabierze im pieniędzy z naukowego sukcesu.

Konkursy organizowane na uczelniach

Konkursy z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu są zwolnione z podatku do kwoty 760 zł, stąd także nagroda w konkursie uniwersyteckim podlega tym zasadom. Jeżeli nagroda jest warta więcej niż 760 zł podlega opodatkowaniu w całości (nie tylko nadwyżka).

Dofinansowanie zagranicznych studiów zwolnione z PIT

Podsumowując, warto ubiegać się o pomoc od uczelni w odbywaniu praktyk i starać się osiągać wyniki naukowe, gdyż finansowe nagrody i zapomogi zostają w prawie zawsze w naszej kieszeni w całości.

Przygotowała Edyta Grubek, www.eguk.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK