| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Sprzedaż odziedziczonej po małżonku nieruchomości a kwestie podatkowe

Sprzedaż odziedziczonej po małżonku nieruchomości a kwestie podatkowe

Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości odziedziczonej po zmarłym małżonku? Czy odziedziczenie w każdej sytuacji traktowane jest jako nabycie nieruchomości?

Kiedy należy zapłacić podatek?

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o PIT, opodatkowaniu podlega dochód ze sprzedaży nieruchomości, o ile uzyskany został on przed upływem 5 lat od roku jej nabycia. Po upływie tego terminu nie istnieje obowiązek zapłaty podatku. Jak to wygląda w sytuacji dziedziczenia majątku? Dziedziczenie jest formą przeniesienia własności, zatem nabycie nieruchomości ma miejsce w dniu, w którym została ona odziedziczona.

Zwolnienie z podatku przy sprzedaży nieruchomości kupionej za granicą

Oznacza to, że dopiero po upływie 5 lat od odziedziczenia nieruchomości, można ją sprzedać bez konsekwencji podatkowych. Wyjątkiem jest dziedziczenie w małżeństwie, w którym funkcjonuje współwłasność majątkowa łączna.

Współwłasność łączna a kwestie podatkowe

Współwłasność łączna, w odróżnieniu od ułamkowej, nie pozwala na wyodrębnienie ilości udziałów każdego właściciela, stąd też forma własności jest niepodzielna. Oznacza to, że każdy z współwłaścicieli ma prawo do całości danego majątku, np. nieruchomości. Jakie są tego konsekwencje? Z chwilą zakupu nieruchomości, obaj właściciele stają się jej pełnymi właścicielami, ale ponieważ nie mają w niej wydzielonych udziałów, żaden ze nich nie może sprzedać swojej części nieruchomości.

Podział majątku między małżonkami bez PIT

A co jeśli jeden z małżonków umrze? Wówczas drugi z małżonków dziedziczy nieruchomość, jednak nie oznacza to, że nabywa ją po raz drugi – termin nabycia liczy się od daty wspólnego zakupu nieruchomości, nie zaś od daty dziedziczenia. Oznacza to, że nieopodatkowana sprzedaż nieruchomości jest możliwa po upływie 5 lat liczonych od daty wspólnego nabycia, nie zaś od momentu odziedziczenia.

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK