| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Rozliczanie dochodu z Anglii w polskim PIT

Rozliczanie dochodu z Anglii w polskim PIT

Korzystając z tego, że jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, możemy podjąć pracę w każdym z krajów Wspólnoty legalnie. Wielu Polaków z powodzeniem zatrudnia się na brytyjskim rynku pracy, na krótko lub na stałe. Nie musimy się jednak martwić, że tymczasowa zmiana miejsca pracy będzie kłopotliwa przy corocznym rozliczeniu podatkowym w polskim PIT.

Dzięki podpisanej w 2006 roku w Londynie konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania możemy legalnie pracować na Wyspach oraz w Polsce i nie obawiać się, że nasze dochody zostaną opodatkowane dwukrotnie w przypadku konieczności rozliczenia się w tych dwóch krajach.

Dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania Polacy zatrudnieni wyłącznie w Wielkiej Brytanii w danym roku podatkowym na umowę o pracę, która obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, kwoty za nadgodziny, premie, prowizje oraz inne świadczenia pracownicze, zwolnieni są z podatku w Polsce i rozliczają się tylko z brytyjskim fiskusem (zasada wyłączenia z progresją). Innymi słowy, gdy wynagrodzenie zagraniczne (na umowę o pracę) jest naszym jedynym dochodem, wtedy nie mamy obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce PIT-36, nie musimy także wpłacać zaliczki na podatek po powrocie do kraju oraz składać informacji o źródłach zarobków w Wielkiej Brytanii (np. załącznika PIT/ZG). Możemy tak jednak zrobić wtedy, gdy chcemy skorzystać z tzw. preferencyjnego rozliczenia rocznego, czyli złożyć zeznanie podatkowe wraz z małżonkiem lub opodatkować nasze dochody w sposób, który jest przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

W przypadku, gdy pracując i mieszkając na Wyspach (dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym), pracowaliśmy przez krótki czas również w Polsce, opodatkowaniu w ojczystym kraju podlega tylko ta część naszego dochodu, którą w nim osiągnęliśmy, wtedy musimy rozliczyć się na PIT-37. Zwalniany jest natomiast w Polsce z opodatkowania dochód osiągnięty w Anglii, ale ma on wpływ na ustalenie stawki podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce (wtedy zasada wyłączenia z progresją wpływa na stopę podatku stosowaną do polskich zarobków). Aby w tej sytuacji prawidłowo  opodatkować uzyskany dochód, musimy:

1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodać dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów obliczyć podatek według skali podatkowej,

2) ustalić stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,

3) ustaloną stopę procentową zastosować do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W tym przypadku podatnik na koniec roku podatkowego:

- składa PIT-36,

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK