| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Przychody z pochodnych instrumentów finansowych - zasady opodatkowania

Przychody z pochodnych instrumentów finansowych - zasady opodatkowania

Inwestuję wolne środki finansowe w kontrakty terminowe za pośrednictwem rachunku w biurze maklerskim. Makler zasygnalizował mi, że są jakieś zmiany w opodatkowaniu pochodnych instrumentów finansowych w związku z nowelizacją ustawy o PIT od 1 stycznia 2015 r. Czy tak rzeczywiście jest? Jeśli tak, to na czym polega ta zmiana?

Przychody uzyskiwane z inwestowania w pochodne instrumenty finansowe nadal są opodatkowane PIT jako przychody z kapitałów pieniężnych.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonana ustawą zmieniającą z 29 sierp­nia 2014 r. doprecyzowała jedynie datę powstania przychodu z tytułu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz zmodyfikowała definicję pochodnych instrumentów finansowych. Zgodnie z tre­ścią zmienionego art. 5a ust. 13 updof, ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych, oznacza to instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania oraz instrumentów rynku pieniężnego.

Opodatkowanie świadczeń z tytułu cashback otrzymywanych przez klientów instytucji finansowych

Definiując zatem pojęcie „pochodnych instrumentów finansowych" ustawodawca zawarł w tym przepisie bez­pośrednie odesłanie do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, z jednoczesnym wyraźnym wyłączeniem z zakresu tego pojęcia tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania.

Z kolei w znowelizowanym art. 17 ust. 1b updof wskazano, że za datę powstania przychodu z tytułu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych uważa się moment realizacji tych praw. Nie uległ przy tym zmianie nakaz odpowiedniego stosowania art. 19 przy ustalaniu wartości powyższych przychodów, zawarty w art. 17 ust. 2 updof.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 5a pkt 13, art. 17 ust. 1b i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 1 lit. b) i pkt 7 lit. c) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK