| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Przychody z pochodnych instrumentów finansowych - zasady opodatkowania

Przychody z pochodnych instrumentów finansowych - zasady opodatkowania

Inwestuję wolne środki finansowe w kontrakty terminowe za pośrednictwem rachunku w biurze maklerskim. Makler zasygnalizował mi, że są jakieś zmiany w opodatkowaniu pochodnych instrumentów finansowych w związku z nowelizacją ustawy o PIT od 1 stycznia 2015 r. Czy tak rzeczywiście jest? Jeśli tak, to na czym polega ta zmiana?

Przychody uzyskiwane z inwestowania w pochodne instrumenty finansowe nadal są opodatkowane PIT jako przychody z kapitałów pieniężnych.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonana ustawą zmieniającą z 29 sierp­nia 2014 r. doprecyzowała jedynie datę powstania przychodu z tytułu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz zmodyfikowała definicję pochodnych instrumentów finansowych. Zgodnie z tre­ścią zmienionego art. 5a ust. 13 updof, ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych, oznacza to instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania oraz instrumentów rynku pieniężnego.

Opodatkowanie świadczeń z tytułu cashback otrzymywanych przez klientów instytucji finansowych

Definiując zatem pojęcie „pochodnych instrumentów finansowych" ustawodawca zawarł w tym przepisie bez­pośrednie odesłanie do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, z jednoczesnym wyraźnym wyłączeniem z zakresu tego pojęcia tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania.

Z kolei w znowelizowanym art. 17 ust. 1b updof wskazano, że za datę powstania przychodu z tytułu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych uważa się moment realizacji tych praw. Nie uległ przy tym zmianie nakaz odpowiedniego stosowania art. 19 przy ustalaniu wartości powyższych przychodów, zawarty w art. 17 ust. 2 updof.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 5a pkt 13, art. 17 ust. 1b i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 1 lit. b) i pkt 7 lit. c) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »