| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Kiedy zaliczki zarejestrowane na kasie fiskalnej można ująć w przychodach

Kiedy zaliczki zarejestrowane na kasie fiskalnej można ująć w przychodach

Prowadzimy niewielki hotel na Mazurach. Umożliwiamy klientom rezerwację pobytu drogą internetową. Potwierdzając dokonaną rezerwację klienci wpłacają nam zaliczki na poczet przyszłych usług. Zaliczki te ewidencjonujemy na kasie fiskalnej dla celów VAT, jednak dla celów podatku do¬chodowego, żeby prawidłowo ujmować przychody w PKPiR, musimy je każdorazowo wyodrębniać z raportów fiskalnych, co jest bardzo uciążliwe i czasochłonne. Podobno od 2015 r. jest możliwość potraktowania zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej jako przychodu podatkowego w momencie wpłaty i ujmowania ich w PKPiR w dacie wpłaty, a nie dopiero w dacie wykonania usługi hotelowej. Czy to prawda?

Tak. Taką możliwość od 2015 r. daje podatnikom znowelizowany art. 14 ust. 1j updof. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty.

Przychody z pochodnych instrumentów finansowych - zasady opodatkowania

Oznacza to, że wybierając taki sposób ustalania przychodu z tytułu rejestrowanych na kasie fiskalnej zaliczek będą Państwo mogli te zaliczki od razu wpisać do PKPiR jako przychód, bez konieczności wyodrębniania ich z raportów fiskalnych i pilnowania daty wykonania usługi (bądź definitywnej rezygnacji z usługi przez klienta, jeśli zaliczka jest w takim przypadku przez Państwa zatrzymywana). To duże ułatwienie w porównaniu do regulacji obowiązujących do końca 2014 r.

Minusem wyboru tego rozwiązania jest konieczność wcześniejszej - niż miałoby to miejsce przy stosowaniu zasad ogólnych - zapłaty podatku od przychodu z tytułu pobranych zaliczek.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Należy podkreślić, że również podatnicy CIT mogą skorzystać z wyboru tego sposobu ustalania daty powsta­nia przychodu. W ich przypadku możliwość taką przewiduje znowelizowany art. 12 ust. 3g updop.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 14 ust. 1j ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 12 ust. 3g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 3 pkt 3 lit. b), art. 4 pkt 2 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »