| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy wspólnicy spółki muszą złożyć zawiadomienia o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek

Czy wspólnicy spółki muszą złożyć zawiadomienia o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek

Jesteśmy wspólnikami spółki jawnej. Od 2015 r. chcemy skorzystać z możliwości uznawania za przychód zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej w momencie ich pobrania. Czy zawiadomienia o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego muszą złożyć wszyscy wspólnicy, czy też wystarczy, że zrobi to jeden z nas?

Niestety nie wystarczy złożenie zawiadomienia tylko przez jednego ze wspólników spółki niemającej osobo­wości prawnej o wyborze uznawania za przychód zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej w momencie ich po­brania. Aby móc korzystać z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu, zawiadomienie o jego wyborze właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego muszą złożyć wszyscy wspólnicy spółki.

Kiedy zaliczki zarejestrowane na kasie fiskalnej można ująć w przychodach

Taki wymóg dla podatników PIT wynika wprost ze znowelizowanego art. 14 ust. 1l updof, natomiast dla podat­ników CIT - ze znowelizowanego art. 12 ust. 3i updop.

Analogiczne wymogi dotyczą rezygnacji z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu - w tym przypad­ku także formalności w ustawowym terminie muszą dopełnić wszyscy wspólnicy.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 14 ust. 1l ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 12 ust. 3i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 3 pkt 3 lit. b), art. 4 pkt 2 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »