| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zbycie składników majątku wykorzystywanych do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej a podatek

Zbycie składników majątku wykorzystywanych do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej a podatek

Prowadzę działy specjalne produkcji rolnej. Ze względu na malejącą opłacalność ich prowadzenia zastanawiam się nad ich likwidacją. Znajomy poradził mi, żebym poczekał sześć lat ze sprzedażą środków trwałych, które pozostaną po tej likwidacji. Stwierdził, że od 2015 r. obowiązują korzystne dla mnie zmiany w przepisach, dzięki którym - jeśli przeprowadzę likwidację działów w 2015 r. i potem sprzedam wykorzystywane do ich prowadzenia maszyny i urządzenia - to od tej sprzedaży nie będę musiał płacić podatku. Czy to prawda?

Tak. Od 1 stycznia 2015 r. do przychodów z działalności gospodarczej nie są zaliczane przychody z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji nie tylko prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, ale także prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja do dnia ich odpłat­nego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

To oznacza, że jeśli po zlikwidowaniu prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej poczeka Pan ze sprzedażą składników majątku wykorzystywanych uprzednio przy prowadzeniu tych działów przez minimal­ny okres wskazany w ustawie, tj. sześć lat, oraz sprzeda je Pan już jako osoba prywatna, to uzyskane z tej sprzedaży środki nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Takie rozwiązanie przewiduje art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a) updof, zmodyfikowany ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r., precyzujący, że wyłączenie z opodatkowania dotyczy nie tylko przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia składników majątku w razie likwidacji działalności gospodarczej, ale także wtedy, gdy przychody te są uzyskiwane przez podatnika prowadzącego uprzednio działy specjalne produkcji rolnej (po ich likwidacji). Przy czym nie uległ zmianie wyznaczony w ustawie okres, jaki musi upłynąć, aby taka sprze­daż nie stanowiła źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych skutkującego obowiązkiem zapłaty podatku.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »