| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego

Jak ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego

W ramach spłaty pożyczki otrzymałem od mojego dłużnika maszynę. Mam zamiar wykorzystywać ją w swojej działalności gospodarczej. Muszę wprowadzić ją do ewidencji środków trwałych. Jak powinienem ustalić wartość początkową tej maszyny dla celów amortyzacji?

Obowiązujące do końca 2014 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawie­rały żadnych regulacji, które wprost wskazywałyby zasady ustalania wartości początkowej środka trwałego nabytego w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego w celu uregulowania zobowiązania m.in. z tytułu pożyczki. Teraz jest inaczej.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Od 1 stycznia 2015 r. - ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. - do art. 22g ust. 1 updof został dodany nowy pkt 6, regulujący powyższe zagadnienie. Zgodnie z jego treścią za wartość początkową środka trwałego, w razie nabycia, o którym mowa w art. 14 ust. 2e updof, czyli w wyniku wykonania świadczenia niepieniężne­go w celu uregulowania zobowiązania, uważa się wartość wierzytelności (należności) uregulowanej w wyniku wykonania tego świadczenia niepieniężnego. Nowa regulacja równocześnie nakazuje odpowiednie stosowanie zasad obowiązujących przy ustalaniu ceny nabycia środka trwałego (zawartych w art. 14 ust. 3 updof).

Oznacza to, że wartością początkową maszyny, którą powinien Pan przyjąć dla celów jej amortyzacji jest wartość całego zobowiązania z tytułu pożyczki, które zostało uregulowane przez dłużnika poprzez przeka­zanie Panu tej maszyny.

Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22g ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 10 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »