| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego

Jak ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego

W ramach spłaty pożyczki otrzymałem od mojego dłużnika maszynę. Mam zamiar wykorzystywać ją w swojej działalności gospodarczej. Muszę wprowadzić ją do ewidencji środków trwałych. Jak powinienem ustalić wartość początkową tej maszyny dla celów amortyzacji?

Obowiązujące do końca 2014 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawie­rały żadnych regulacji, które wprost wskazywałyby zasady ustalania wartości początkowej środka trwałego nabytego w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego w celu uregulowania zobowiązania m.in. z tytułu pożyczki. Teraz jest inaczej.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Od 1 stycznia 2015 r. - ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. - do art. 22g ust. 1 updof został dodany nowy pkt 6, regulujący powyższe zagadnienie. Zgodnie z jego treścią za wartość początkową środka trwałego, w razie nabycia, o którym mowa w art. 14 ust. 2e updof, czyli w wyniku wykonania świadczenia niepieniężne­go w celu uregulowania zobowiązania, uważa się wartość wierzytelności (należności) uregulowanej w wyniku wykonania tego świadczenia niepieniężnego. Nowa regulacja równocześnie nakazuje odpowiednie stosowanie zasad obowiązujących przy ustalaniu ceny nabycia środka trwałego (zawartych w art. 14 ust. 3 updof).

Oznacza to, że wartością początkową maszyny, którą powinien Pan przyjąć dla celów jej amortyzacji jest wartość całego zobowiązania z tytułu pożyczki, które zostało uregulowane przez dłużnika poprzez przeka­zanie Panu tej maszyny.

Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22g ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 10 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK