REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od zdobytych nagród w zagranicznych turniejach sportowych

Podatek od zdobytych nagród w zagranicznych turniejach sportowych / fot. Fotolia
Podatek od zdobytych nagród w zagranicznych turniejach sportowych / fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do płacenia podatków, podobnie jak inni, zobowiązani są również sportowcy, i to nawet utytułowani. I zdarza się, że miewają problemy z ich rozliczeniem, chociażby z tym, czy można skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej przy opodatkowaniu nagród zdobytych w turniejach zagranicznych.

Autopromocja

Polscy siatkarze należą do najlepszych na świecie – zdobyli m.in. mistrzostwo świata w tej dyscyplinie. Nic dziwnego, że biorą udział w turniejach na całym świecie i że z tych zawodów przywożą nagrody. Oczywiście, poza medalami siatkarze uzyskują także nagrody pieniężne, którymi – już po powrocie do kraju – trzeba podzielić się z fiskusem.

Wiele turniejów, wiele wygranych

I czasem pojawiają się problemy. Jako choćby takie, czy w przypadku nagród zdobytych np. w Holandii, Rosji, Argentynie, USA czy Brazylii, można zastosować tzw. ulgę abolicyjną. Zwłaszcza, że nagrody te nie zostały opodatkowane w krajach, w których odbywały się turnieje.

Właśnie z takim pytaniem do izby skarbowej zwrócił się podatnik, który – jak napisał we wniosku – należy do kadry narodowej siatkarzy. Chciał on skorzystać z tej ulgi przy rozliczeniach swoich dochodów.

Dochody z pracy w Irlandii - podatki i składki ubezpieczeniowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tu trzeba wyjaśnić, że generalnie stosuje się dwie metody rozliczania podatku od dochodów uzyskanych za granicą. Jedna to metoda wyłączenia z progresją, wg której od przychodów z zagranicy nie płaci się podatku w Polsce, ale wpływy zagraniczne dolicza się do krajowych przy ustalaniu stawki, którą zostaną objęte dochody w Polsce.

Druga jest metoda odliczenia proporcjonalnego, w której dochód zapłacony za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce, z tym, że należny podatek obniża się o daninę zapłaconą za granicą. Jako że jest ona mniej korzystna dla podatnika niż metoda wyłączenia z progresją, to wprowadzono tzw. ulgę abolicyjną, która umożliwia zredukowanie podatku.

Ta druga, mniej korzystna metoda jest stosowna przy obliczaniu podatku od dochodów uzyskanych m.in. w Brazylii, Argentynie, Holandii, USA czy Rosji, a wiec w krajach, w których wnioskujący siatkarz, członek kadry narodowej, brał udział w turniejach i wygrywał.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

We wniosku sportowiec zasugerował, że brak opodatkowania w kraju pochodzenia nie powinien mieć wpływu na możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej. W przepisach bowiem nie ma nic o tym, że niepobranie podatku przez inne państwo uniemożliwia wykorzystanie ulgi albolicyjnej.

Izba Skarbowa przyznaje rację mistrzowi

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 października 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-412/15/BJ) odpowiedziała na wniosek częściowo, to jest wyłącznie w zakresie możliwości zastosowania ulgi abolicyjnej w przypadku dochodów uzyskanych w Rosji. I przyznała podatnikowi rację.

W uzasadnieniu urzędnicy zwrócili uwagę, że „w świetle zapisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania warunkiem koniecznym do zastosowania jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania, nie jest zapłata podatku w państwie źródła, a jedynie możliwość opodatkowania takiego dochodu przyznana państwu źródła przez postanowienia umowy. Państwo źródła może natomiast w ramach swego prawa wewnętrznego nie objąć pewnych dochodów podatkiem dochodowym, bądź przewidzieć zwolnienia lub ulgi podatkowe eliminujące potrzebę zapłaty podatku od tych dochodów. Nie zmienia to jednak faktu, że w świetle umów drugie państwo (państwo miejsca zamieszkania lub siedziby) będzie obowiązane zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania wynikającą z umowy.”

Zmiany w informacji PIT-11 od 2016 roku – nowe obowiązki płatnika

A skoro, jak wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Rosją (dokładnie z art. 17. ust. 1), dochody sportowca z jednego państwa mogą być opodatkowane w drugim państwie, więc warunek skorzystania z ulgi abolicyjnej został spełniony.

O nagrodach z Brazylii jeszcze cicho

Nie wiadomo, jak izba skarbowa odpowiedziała na pytanie dotyczące opodatkowania nagród z turniejów w innych krajach (np. USA czy Brazylii), jako że interpretacja w tej sprawie nie została jeszcze opublikowana. Zapewne również i w tym przypadku kadrowicz będzie mógł skorzystać z ulgi abolicyjnej, co wynika m.in. z podobieństw zasad, jakie stosuje się w tego typu umowach.

Marek Siudaj, Tax Care

Polecamy: Narodowa loteria paragonowa (PDF)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA