| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zasady opodatkowania wygranej lub darmowego prezentu

Zasady opodatkowania wygranej lub darmowego prezentu

W przypadku brania udziału w zakładach bukmacherskich, czy też w różnego rodzaju loteriach, a nawet przy korzystaniu ze sprzedaży promocyjnej należy mieć świadomość, że odebranie wygranej lub darmowego prezentu podlega opodatkowaniu. W jaki sposób grać i jednocześnie pozostać w zgodzie z prawem podatkowym i urzędem skarbowym?

Praktyka

Konieczność opłacenia podatku przed otrzymaniem prezentu jest znacznie bardziej uciążliwa w przypadku nagród rzeczowych niż pieniężnych. Od tych drugich płatnik (organizator promocji, zawodów czy konkursu) odlicza 10% i pozostałą część wypłaca zwycięzcy. Przykładowo, trafiając „szóstkę” w zakładach Lotto, otrzymamy jedynie 90% sugerowanej w kolekturze kwoty. Dla wygranych w grach liczbowych i losowych obowiązuje również wyższa kwota zwolniona od podatku. Aktualnie jest to 2280 zł. Sytuacja ta spowodowała, że zdarzały się przypadki nieodebrania cennej nagrody rzeczowej z powodu braku środków na opłacenie podatku. Powodowało to zniechęcenie do samej idei konkursów. Aktualnie organizatorzy starają się możliwie ułatwić uczestnikom odbiór nagród. Jak mówi Daniel Potasz z portalu Qday.pl – Nasi użytkownicy nie płacą podatku od wygranej przy odbiorze nagrody. Wzięliśmy ten obowiązek na siebie. Jeśli ktoś zostaje nagrodzony, nie powinien za to wyróżnienie płacić. Takie działanie powoli staje się normą wśród organizatorów wydarzeń konkursowych.

Opodatkowanie dochodów ze źródeł nieujawnionych - zmiany od 1 stycznia 2016 r.

Bez wątpienia 10% podatek nie jest powodem, by zrezygnować w uczestnictwie w zawodach i korzystać z produktów darmowych. Warto jednak najpierw doczytać regulamin. Rzetelny organizator jasno przedstawi warunki odbioru nagrody, a często również zapłaci podatek w imieniu zwycięzcy.

Źródło: MondayNews

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK