| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy - skutki podatkowe

Sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy - skutki podatkowe

Z likwidacją działalności gospodarczej wiąże się szereg formalności, do których należą m.in. sporządzenie remanentu likwidacyjnego, spisu z natury czy rozliczenie się z urzędem skarbowym na gruncie podatku VAT, w tym dokonanie korekt VAT naliczonego.

Przykład

Po zlikwidowaniu działalności pani Agnieszka przejęła do prywatnego majątku samochód o wartości początkowej 50 000 zł. oraz laptop warty 3 400 zł. Przed upływem 6 lat od likwidacji środki te zostały sprzedane za połowę kosztów nabycia. Samochód pani Agnieszki na dzień likwidacji był zamortyzowany w 40%, laptop z kolei był rozliczony w kosztach w całości. Podatek trzeba będzie zapłacić od:

(50 000 zł * 0,5) – (50 000 zł * 0,4) = 5 000 zł – za samochód oraz

(3 400 zł * 0,5) = 1700 zł – za laptop.

Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przekazania nieruchomości w związku z likwidacją spółki jawnej na majątek osobisty wspólników

Jeśli przedsiębiorca opodatkowywał dochód ze zlikwidowanej działalności podatkiem liniowym ze stawką 19-proc., to przy dochodzie z polikwidacyjnej sprzedaży zastosuje tę samą stawkę – jeśli rozliczał się na zasadach ogólnych, powinien zastosować skalę podatkową. Co do zasady, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży, podatnik musi wpłacić zaliczkę z tytułu PIT-u (na zasadach zaliczek określanych dla działalności gospodarczej). Następnie dochód ten należy wykazać w zeznaniu rocznym na druku właściwym dla naszej byłej działalności.

Tak samo u byłego ryczałtowca

Zasada opodatkowania sprzedaży w ciągu 6 lat od momentu likwidacji obowiązuje przedsiębiorców będących osobami fizycznymi bez względu na formę opodatkowania, z jakiej korzystali w zlikwidowanym biznesie. Były ryczałtowiec ustala kwotę przychodu ze sprzedaży do opodatkowania podobnie jak były liniowiec czy przedsiębiorca używający skali – tutaj kwota przychodu nie będzie oczywiście redukowana o koszty.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK