| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak ustalić wartość początkową zmodernizowanego magazynu

Jak ustalić wartość początkową zmodernizowanego magazynu

Jako spółka cywilna kupiliśmy magazyn. Zmodernizowaliśmy go. Niestety, duża część prac została wykonana systemem gospodarczym. Na materiały i elementy (np. drzwi, okna) wykorzystane do modernizacji mamy faktury. Natomiast wartość prac wykonanych systemem gospodarczym ze względu na brak udokumentowania fakturami bądź rachunkami na potrzeby amortyzacji ustalono przy pomocy biegłego. Czy jest to prawidłowe postępowanie?


rada

Państwa postępowanie nie jest prawidłowe. Do określenia wartości ulepszenia niezbędne jest posiadanie dowodów poniesienia wydatków. Dlatego nie można zwiększyć wartości początkowej ulepszonego środka trwałego na podstawie wyceny biegłego. Wartość początkową magazynu będą mogli Państwo powiększyć o sumę tylko tych wydatków poniesionych na jego ulepszenie, które zostały udokumentowane w sposób wymagany przepisami (tj. fakturami, rachunkami).

uzasadnienie

Z opinii biegłego jako podstawy ustalania wartości początkowej środka trwałego można skorzystać w sytuacji wytworzenia danego składnika majątku systemem gospodarczym. Możliwość skorzystania z wyceny biegłego umożliwia w takim przypadku art. 22g ust. 9 updof. Nie można jednak na podstawie tego przepisu ustalać wartości początkowej środka trwałego w przypadku jego ulepszenia (już po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji i ustaleniu jego wartości początkowej na podstawie art. 22g ust. 1 updof, np. w cenie jego nabycia).

Nie mogą Państwo również skorzystać z możliwości, jakie daje art. 22g ust. 8 updof. Przepis ten stanowi, że jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych przed dniem założenia m.in. ewidencji środków trwałych, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia poprzedniego roku poprzedzającego rok założenia ewidencji oraz stanu i stopnia ich zużycia. Ten przepis stosuje się więc, gdy nabycie miało miejsce np. przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest zatem ustalenie wartości początkowej środka trwałego w oparciu o opinię biegłego. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy dany środek trwały został wykonany sposobem gospodarczym lub w zakładzie podatnika i ustalenie kosztów wytworzenia tego środka trwałego nie było możliwe. Z możliwości tej nie można skorzystać, gdy środek trwały był ulepszany.

Brak możliwości uwzględnienia wydatków na ulepszenie środka trwałego w jego wartości początkowej z powodu braku ich udokumentowania potwierdził również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 sierpnia 2005 r. (sygn. akt FSK 2024/04):

Nie można podzielić poglądu, że wobec braku rachunków dokumentujących wartość wydatków na ulepszenie środków trwałych ich nakłady powinny być ustalone w oparciu o opinię biegłego. Rozporządzenie Ministra Finansów z 17.01.1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w § 6 ust. 3 (obecnie art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przyp. aut.) przewiduje ustalenie wartości ulepszonego środka trwałego przez powiększenie jego wartości początkowej o sumę wydatków na ulepszenie - wartość ulepszonego środka trwałego zwiększa się o sumę wydatków na ulepszenie, a nie o różnicę wartości (między wartością początkową pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne a wartością po ulepszeniu ustaloną przez biegłego).

• art. 22g ust. 8-9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »