zamknij okno Następny artykuł

Rozliczenie z zarabiającym dzieckiem

Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Podatki » PIT » Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem
Zanim przeczytasz artykuł Zapraszamy na spotkanie Klubu Controllera

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem

A A A
0 
Ostatnia aktualizacja: 2008-04-23
Autor: Marcin Jasiński
Źródło: Biuletyn VAT nr 8 z dnia 2008-04-15

Sprzedajemy maszyny za granicę, tj. dokonujemy dostaw wewnątrzwspólnotowych i eksportu. Ostatnio do ich uruchomienia wysłaliśmy do Indii osobę prowadzącą działalność w kraju. Po powrocie obciążyła nas fakturą VAT. Czy możemy VAT zawarty w fakturze odliczyć, czy też może powinna ona wystawić nam fakturę bez VAT?


RADA

Nie, nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia VAT, ponieważ firma powinna była wystawić fakturę bez podatku.

UZASADNIENIE

Na początku należy ustalić, czy w tym przypadku dochodzi rzeczywiście do wewnątrzwspólnotowej dostawy i eksportu towarów, czy jest to dostawa z montażem opodatkowana w kraju, gdzie usługa ma miejsce. Jeżeli będzie to dostawa wraz z montażem, nie będzie możliwości rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowej dostawy lub eksportu towarów. O tym, jak należy opodatkować transakcję, decyduje miejsce świadczenia. Przepisy uzależniają ustalenie miejsca dostawy od tego, czy towary są instalowane lub montowane.

Jeżeli w wyniku umowy Państwa firma ma tylko dostarczyć towar, bez jego montażu, będzie miała zastosowanie zasada, według której miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Czyli w naszym przypadku będzie to Polska. W przypadku gdy towar jest transportowany za granicę, rozliczamy to jako wewnątrzwspólnotową dostawę lub eksport towarów.

Gdy natomiast towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejscem świadczenia jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Jednocześnie należy podkreślić, że nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

WAŻNE!

Za montaż nie uznaje się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru.

Dlatego dostawę maszyn do Indii będzie można rozliczać jako eksport, w przypadku gdy:



Strona
1
2
3 »
Zamów za darmo czasopisma dla księgowych


A A A
Rozmiar tekstu
Prześlij znajomemu
Drukuj
0 
Liczba komentarzy
Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Uwaga, twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Oferta dla księgowych:


Najczęściej czytane:         24 h | tydzień | do dziś

Za najwyższą jakość ofert odpowiada portal:

Kariera w Finansach

Zobacz więcej ofert pracy


ikonka po godzinach

Poradniki






Infor.pl:
Serwisy:
Czasopisma:
dla przedsiębiorców:
INFOR System:
INFORLEX.PL
Oferta 2012:
Twoje Finanse:
Holding: