| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Rozliczenie z zarabiającym dzieckiem

Rozliczenie z zarabiającym dzieckiem

Dziecko 22-letnie studiujące (uczelnia wyższa) osiągnęło w 2007 r. przychód w wysokości 5284,47 zł, koszty uzyskania przychodów wyniosły 1220,67 zł, zaś składki na ubezpieczenia społeczne 928,95 zł. Podstawa obliczenia podatku wyniosła 3135 zł, podatek wyniósł 23,11 zł (poz. 103 w PIT-37), składka na ubezpieczenie zdrowotne 23,11 zł, podatek należny wyniósł 0,00 zł (poz. 112 w PIT-37). Czy matka tego dziecka może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko i skorzystać z ulgi prorodzinnej? Jak należy rozumieć sformułowanie „dochód w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku”?


Niestety, w tym przypadku matce dziecka nie przysługuje prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Kwotę dochodu niepowodującą obowiązku zapłaty podatku oblicza się bowiem według zasad wynikających z obowiązującej w danym roku podatkowym skali podatkowej. W 2007 r. kwota zmniejszająca podatek wynosiła 572,54 zł. Po pomniejszeniu podatku obliczonego przy stawce 19% o kwotę zmniejszającą podatek uzyskujemy kwotę wolną od podatku, tj. po zaokrągleniu 3015 zł (netto). A zatem w 2007 r. dziecko mogło osiągnąć dochody łącznie w kwocie 3013,37 zł, by rodzic mógł skorzystać z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu za ten rok.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Dochodem z poszczególnego źródła przychodów (np. z pracy) jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym (art. 9 ust. 1 i 2 updof).

Ulga prorodzinna (tzw. ulga na dzieci) przysługuje osobom, które wychowują dzieci własne lub przysposobione (adopcja pełna i niepełna). Jest to ulga z jednym wspólnym limitem dla małżonków, tzn. w przypadku gdy dziecko wychowują oboje małżonkowie, mają jedną ulgę do odliczenia. Przy czym odliczają ją według własnego wyboru od dochodów obojga albo tylko od dochodów jednego z nich (art. 27f updof).

W ramach ulgi „na dzieci” podatnik ma prawo odliczyć od podatku dochodowego, po dokonaniu odliczeń z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne, kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek, określonej w I przedziale skali podatkowej. Ponieważ w 2007 r. kwota zmniejszająca podatek wynosiła 572,54 zł, w zeznaniu podatkowym za 2007 r. rodzice mogą odpisać 1145,08 zł na każde dziecko, jeżeli są spełnione ustawowe warunki skorzystania z tej ulgi.

Prawo do ulgi z tytułu wychowywania własnych lub przysposobionych dzieci jest ograniczone wyłącznie do dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 updof. I tak, ulga rodzinna przysługuje na dzieci:

• małoletnie.

• bez względu na wiek, jeżeli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,

• do ukończenia 25 lat, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »