| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy przekazuje się informacje o wypłatach

Czy przekazuje się informacje o wypłatach

Czy władze fiskalne państw unijnych informują polską administrację skarbową o dochodach z oszczędności zgromadzonych przez Polaków na rachunkach bankowych w tych państwach? Czy podobne informacje dotyczące obywateli innych państw UE korzystających z usług naszych banków przesyła tym krajom polska administracja skarbowa?


dr JANUSZ MARCINIUK

doradca podatkowy Marciniuk i Wspólnicy

Tak

Podmioty dokonujące wypłat na rzecz osób mających miejsce zamieszkania w innym kraju UE lub terytoriach zależnych mają obowiązek sporządzenia imiennych informacji (IFT-3R) o przychodach wypłaconych lub postawionych do dyspozycji odbiorcy.

Kwestie te reguluje art. 42c oraz 42d ustawy o PIT oraz art. 305n Ordynacji podatkowej. Wspomniane przepisy dotyczą obowiązków informacyjnych odpowiednio ministra finansów oraz podmiotów wypłacających należności na rzecz podmiotów z innych krajów Unii Europejskiej oraz rozporządzenie ministra finansów z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie sposobu ustalania tożsamości i miejsc stałego zamieszkania faktycznych odbiorców.

Na podstawie tych regulacji podmioty dokonujące wypłat na rzecz osób mających miejsce zamieszkania w innym kraju UE lub terytoriach zależnych lub stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów z oszczędności osób fizycznych, mają obowiązek sporządzenia imiennych informacji (IFT-3R) o przychodach wypłaconych lub postawionych do dyspozycji odbiorcy (faktycznemu bądź pośredniemu) oraz przekazania ich odbiorcy oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawie opodatkowania osób zagranicznych. Informacje te są następnie przekazywane przez ministra finansów właściwym władzom państw, w których mają miejsce zamieszkania odbiorcy odsetek. Analogiczne zasady dotyczące przekazywania informacji obowiązują pozostałe kraje członkowskie oraz kraje, z którymi Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności osób fizycznych.

W razie niewykazania w zeznaniu rocznym przez osoby o nieograniczonym obowiązku podatkowym dochodów uzyskanych w wyżej wymienionych krajach, należy liczyć się z możliwością zakwestionowania przez władze podatkowe prawidłowości tych zeznań na podstawie informacji pochodzących od władz innych państw.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

PODSTAWA PRAWNA

Art. 42c, 42d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Art. 305n ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »