| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy nagrody wygrane w konkursach podlegają opodatkowaniu

Czy nagrody wygrane w konkursach podlegają opodatkowaniu

W czerwcu mamy zamiar zorganizować festyn reklamujący naszą firmę. Podczas festynu chcemy zorganizować różne konkursy sportowe. Ich uczestnikami będą przypadkowe osoby biorące udział w festynie. Czy wartość nagród wygranych w tych konkursach będzie zwolniona z podatku dochodowego? Jak postąpić, jeśli nagrodę zdobędzie zespół (kilka osób)?

Bon towarowy to dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub korzystania z usług. Bon nie jest towarem, lecz jedynie dokumentem uprawniającym do zakupu towarów na określoną wartość. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary. Kwota wskazana na bonie towarowym określa wartość, za jaką jego posiadacz może nabyć dowolny towar u emitenta bonu.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy i przedstawiony stan faktyczny, należy wskazać, iż nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Spółka, wręczając jedną wspólną nagrodę w formie bonu towarowego dla czterech osób (zwycięzców zawodów regatowych), umieściła ich nazwiska na liście odbioru nagrody, a każdy z nich pokwitował jej odbiór, składając własnoręcznie swój podpis.

Ponadto z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, aby między tymi osobami fizycznymi zawarta była jakakolwiek umowa cywilnoprawna, z której wynikałoby, iż osoby te dokonują ustalonego między sobą podziału tej nagrody.

A zatem należy stwierdzić, iż wartość otrzymanego przez cztery osoby bonu towarowego mieści się w ich udziale dokonanym we wspólnym przedsięwzięciu i o ile kwota w wyniku podziału tej nagrody nie przekroczy 760 zł na osobę, będzie korzystała ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 21 ust. 1 pkt 68, a tym samym na Spółce w związku z tym nie będą ciążyły obowiązki płatnika.

Jeśli jednorazowa wartość nagrody przekroczy 760 zł, będzie podlegała opodatkowaniu. Od wygranej (całej, a nie nadwyżki ponad 760 zł) należy pobrać 10% zryczałtowany podatek (art. 30 ust. 1 pkt 2 updof). Sposób pobrania podatku różni się w zależności od tego, czy przedmiotem wygranej są pieniądze czy rzeczy w naturze.

WAŻNE!

Sposób poboru zryczałtowanego podatku od nagród różni się w zależności od tego, czy przedmiotem wygranej są pieniądze czy rzeczy w naturze.

Jeśli przedmiotem wygranej są pieniądze, to od jej kwoty należy pobrać 10% podatek. Następnie podatek należy wpłacić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany. Podatek należy wpłacić na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika. Jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, podatek należy wpłacić do urzędu skarbowego właściwego według siedziby (miejsca prowadzenia działalności - gdy płatnik nie posiada siedziby).

Jeżeli przedmiotem wygranych (nagród) nie są pieniądze, podatnik (zwycięzca konkursu) jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (nagrody) - art. 41 ust. 7 pkt 1 updof. Następnie płatnik obowiązany jest przekazać podatek w analogiczny sposób jak w przypadku, gdy przedmiotem wygranej są pieniądze.

Płatnicy powinni pamiętać, aby w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym przesłać do urzędu skarbowego właściwego dla płatnika roczne deklaracje PIT-8AR (art. 42 ust. 1a updof). Deklaracji tej nie należy przekazywać podatnikowi, ponieważ te nagrody (wygrane) nie są już wykazywane przez podatnika w zeznaniu rocznym (podatek rozlicza tylko płatnik).

• art. 21 ust. 1 pkt 68, art. 30 ust. 1 pkt 2, art. 41 ust. 4 i 7, art. 42 ust. 1-1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Ewa Leszczyńska

ekspert w zakresie podatków

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »