| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy nagrody wygrane w konkursach podlegają opodatkowaniu

Czy nagrody wygrane w konkursach podlegają opodatkowaniu

W czerwcu mamy zamiar zorganizować festyn reklamujący naszą firmę. Podczas festynu chcemy zorganizować różne konkursy sportowe. Ich uczestnikami będą przypadkowe osoby biorące udział w festynie. Czy wartość nagród wygranych w tych konkursach będzie zwolniona z podatku dochodowego? Jak postąpić, jeśli nagrodę zdobędzie zespół (kilka osób)?


rada

Jeśli wartość nagrody nie przekroczy kwoty 760 zł, to będzie korzystała ze zwolnienia z podatku dochodowego. W przypadku nagrody przypadającej kilku osobom należy jej wartość podzielić na te osoby i jeśli wartość nagrody przypadającej na jedną osobę nie przekroczy 760 zł, to nagroda będzie zwolniona z podatku. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Wygrane w konkursach sportowych (a także w zakresie nauki, kultury, sztuki i dziennikarstwa) są zwolnione z podatku, jeśli jednorazowa wartość wygranej nie przekracza 760 zł. Wniosek taki wynika z art. 21 ust. 1 pkt 68 updof. Na jego postawie zwolniona z podatku jest:

wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy jednak nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji wymienione nagrody stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z art. 21 ust. 1 pkt 68 updof wynika, że wygrane w konkursach z dziedziny m.in. sportu korzystają ze zwolnienia nawet wtedy, gdy konkursy nie są organizowane ani emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu.

WAŻNE!

Wygrane w konkursach z dziedziny m.in. sportu korzystają ze zwolnienia z opodatkowania (do kwoty 760 zł). Jest tak nawet wtedy, gdy konkursy nie są organizowane ani emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu.

Należy zaznaczyć, że warunkiem zwolnienia nagród wygranych w konkursach sportowych podczas festynu jest uwzględnienie w tych konkursach elementu rywalizacji. Należy też pamiętać o sporządzeniu regulaminu konkursu, w którym zostanie określona nazwa konkursu, jego organizator, uczestnicy, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców. Konieczność sporządzenia regulaminu wynika z definicji pojęcia konkursu. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego (pojęcia tego nie definiują przepisy podatkowe) konkurs to: „przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwość wyboru przez eliminację najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp. zwykle wyróżnionych nagrodami”.

Tak więc, jeżeli:

• zawody sportowe spełniają warunki konkursu i są organizowane dla otwartego kręgu zawodników,

• jednorazowa wartość nagrody dla zwycięzcy konkursu nie przekracza kwoty 760 zł

- nagroda jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Jeżeli zwycięzcą konkursu jest kilka osób (zespół), wartość nagrody należy podzielić na te osoby. Jeśli wartość nagrody przypadającej na jedną osobę nie przekroczy 760 zł, to nagroda będzie zwolniona z podatku. W takiej sytuacji warto udokumentować skład zwycięskiego zespołu i uzyskać pokwitowanie odbioru nagrody przez każdego z uczestników poprzez złożenie podpisu. Takie stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 grudnia 2007 r., nr IPPB1/415-216/07-3/JB:

W przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym wynika, iż w zorganizowanym przez Spółkę konkursie (regatach żeglarskich) załoga składająca się z czterech żeglarzy otrzymała w formie nagrody bon towarowy w wysokości przekraczającej 760 zł.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »