| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak wyliczyć dochód i rozliczyć sprzedaż lokalu użytkowego

Jak wyliczyć dochód i rozliczyć sprzedaż lokalu użytkowego

Jak wyliczyć dochód i podatek dochodowy ze sprzedaży w 2008 r. lokalu użytkowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w 1999 r.? Wartość początkowa lokalu wynosi 56 321,90 zł. Cena sprzedaży w marcu 2008 r. - 2 980 000 zł. Jak ująć to rozliczenie w pkpir?


rada

Dochodem ze sprzedaży lokalu użytkowego jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży lokalu a jego wartością wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Dochód ten należy doliczyć do dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkować zgodnie z wybraną formą opodatkowania.

uzasadnienie

Jeżeli lokal wykorzystywany był w prowadzonej działalności, to przychód z jego sprzedaży należy zaliczyć do przychodów z tej działalności. W przypadku przedstawionym w pytaniu lokal wprowadzony był do ewidencji środków trwałych, zatem z pewnością był wykorzystywany w prowadzonej działalności.

Wniosek taki wynika z art. 14 ust. 2 updof. Na jego podstawie przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (z pewnymi wyjątkami, które w tym przypadku nie mają zastosowania - art. 14 ust. 2c updof).

Koszty uzyskania przychodów dotyczące opisanej sytuacji updof określa w art. 23 ust. 1 pkt 1 i art. 24 ust. 2. Kosztem uzyskania przychodu ze zbycia składników będących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi jest różnica między ich wartością początkową wykazaną w ewidencji a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych (wszystkich, także tych, które nie mogły być uznane za koszty uzyskania przychodu). Kosztem jest więc niezamortyzowana część wartości początkowej.

Dochodem w przypadku środków trwałych będzie różnica między przychodem uzyskanym ze sprzedaży a ich wartością wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Czytelnik nie zawarł informacji o wartości dokonanych odpisów amortyzacyjnych, można zatem jedynie przeprowadzić symulację wyliczenia dochodu. W tym przypadku wyliczenie dochodu z tytułu sprzedaży lokalu wygląda następująco:

Wartość początkowa: 56 321,90 zł

Wartość sprzedaży: 2 980 000,00 zł

Dochód ze sprzedaży lokalu użytkowego = wartość sprzedaży - wartość początkowa + dokonane odpisy amortyzacyjne

Dochód = 2 980 000,00 zł - 56 321,90 zł + dokonane odpisy amortyzacyjne (również te, które nie były k.u.p.)

Tak obliczony dochód należy opodatkować łącznie z innymi dochodami uzyskiwanymi z działalności gospodarczej, zgodnie z wybraną formą opodatkowania, tj. według skali podatkowej lub według stawki 19% przy wyborze liniowej formy opodatkowania.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK