| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy wydatki na energię mogą być kosztem

Czy wydatki na energię mogą być kosztem

Jak rozliczyć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów koszty energii dotyczącej 2007 roku, gdy faktura VAT wystawiona była w grudniu 2007 r., termin zapłaty przypada na 10 stycznia 2008 r. Czy wydatki na energię zaliczyć do kosztów 2007 roku?


MAGDALENA FITALI-WOŹNIAK

konsultant w dziale doradztwa, Grupa Gumułka - Kancelaria Prawa Finansowego

Tak

Jeśli wydatki te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Osoby fizyczne, które prowadzą księgę przychodów i rozchodów, mają do wyboru dwie metody rozliczania kosztów. Mogą je rozliczać jak w księgach rachunkowych tzw. metodą memoriałową, gdzie koszty bezpośrednie wiążą z przychodem, natomiast koszty pośrednie odliczają w momencie poniesienia (art. 22 ust. 5a-c ustawy o PIT) albo stosować metodę uproszczoną (art. 22 ust. 6b ustawy o PIT). Ten drugi sposób, zwany metodą kasową, polega na rozliczaniu wszystkich kosztów w momencie poniesienia i stosuje go większość przedsiębiorców.

Podatnik, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, ma obowiązek stosować przepisy określone w rozporządzeniu ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Termin dokonywania zapisów w księdze wydatków ponoszonych przez podatnika związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą uzależniony jest od ich rodzaju, tj. czy wydatki dotyczą zakupu materiałów podstawowych oraz towarów handlowych czy pozostałych wydatków. Zgodnie z par. 17 ust. 1 ww. rozporządzenia zakup materiałów podstawowych i towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem par. 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Stosownie natomiast do par. 17 ust. 2 ww. rozporządzenia zapisów pozostałych wydatków dokonuje się z zastrzeżeniem par. 20 i 30, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podsumowując, podatnik powinien wpisać datę poniesienia wydatku, czyli datę wystawienia faktury przez kontrahenta. Potwierdza to treść pkt 3 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

AGNIESZKA POKOJSKA I ŁUKASZ ZALEWSKI

PODSTAWA PRAWNA

- Art. 22 ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK