| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy wydatki na energię mogą być kosztem

Czy wydatki na energię mogą być kosztem

Jak rozliczyć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów koszty energii dotyczącej 2007 roku, gdy faktura VAT wystawiona była w grudniu 2007 r., termin zapłaty przypada na 10 stycznia 2008 r. Czy wydatki na energię zaliczyć do kosztów 2007 roku?


MAGDALENA FITALI-WOŹNIAK

konsultant w dziale doradztwa, Grupa Gumułka - Kancelaria Prawa Finansowego

Tak

Jeśli wydatki te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Osoby fizyczne, które prowadzą księgę przychodów i rozchodów, mają do wyboru dwie metody rozliczania kosztów. Mogą je rozliczać jak w księgach rachunkowych tzw. metodą memoriałową, gdzie koszty bezpośrednie wiążą z przychodem, natomiast koszty pośrednie odliczają w momencie poniesienia (art. 22 ust. 5a-c ustawy o PIT) albo stosować metodę uproszczoną (art. 22 ust. 6b ustawy o PIT). Ten drugi sposób, zwany metodą kasową, polega na rozliczaniu wszystkich kosztów w momencie poniesienia i stosuje go większość przedsiębiorców.

Podatnik, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, ma obowiązek stosować przepisy określone w rozporządzeniu ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Termin dokonywania zapisów w księdze wydatków ponoszonych przez podatnika związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą uzależniony jest od ich rodzaju, tj. czy wydatki dotyczą zakupu materiałów podstawowych oraz towarów handlowych czy pozostałych wydatków. Zgodnie z par. 17 ust. 1 ww. rozporządzenia zakup materiałów podstawowych i towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem par. 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Stosownie natomiast do par. 17 ust. 2 ww. rozporządzenia zapisów pozostałych wydatków dokonuje się z zastrzeżeniem par. 20 i 30, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podsumowując, podatnik powinien wpisać datę poniesienia wydatku, czyli datę wystawienia faktury przez kontrahenta. Potwierdza to treść pkt 3 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

AGNIESZKA POKOJSKA I ŁUKASZ ZALEWSKI

PODSTAWA PRAWNA

- Art. 22 ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »