| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczać różnice kursowe przy najmie maszyny z zagranicy

Jak rozliczać różnice kursowe przy najmie maszyny z zagranicy

Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie przetwórstwa spożywczego. Rozlicza ją w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Spółka wynajmuje maszynę od firmy z Włoch. Co miesiąc otrzymuje fakturę. W przypadku ostatniej płatności walutę na zakup kwoty należności przekazanej do Włoch spółka zakupiła w kwietniu w kantorze. Według jakiego kursu powinna wycenić ten koszt? Jak rozliczyć różnice kursowe z tego tytułu?


RADA

Czynsz należy wycenić według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez firmę z Włoch wynajmującą maszynę spółce. W zależności od tego, czy w związku z zapłatą czynszu wystąpi dodatnia czy ujemna różnica kursowa, należy zwiększyć odpowiednio przychody lub koszty uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE

Odpowiadając na Państwa pytanie, należy wyodrębnić trzy sytuacje. Pierwszą jest prawidłowe przeliczenie kwoty czynszu wynikającej z faktury otrzymanej od włoskiego kontrahenta. Drugą jest ustalenie różnic kursowych, które powstaną w momencie zapłaty czynszu. Trzecią ustalenie wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego, który należy pobrać od kwoty czynszu przekazanej do Włoch.

Z pytania wynika, że Państwa spółka otrzymała fakturę wyrażoną w euro za czynsz z tytułu najmu maszyny z Włoch. Spółka wyceni koszt czynszu według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez firmę z Włoch. Taki obowiązek wynika z art. 22 ust. 1 updof. Na jego podstawie:

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Ponieważ spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, to dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

WAŻNE!

Dla podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

W momencie zapłaty przez Państwa spółkę czynszu powstaną różnice kursowe. W zależności od kursu euro z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (czyli wystawienia faktury przez włoskiego kontrahenta) oraz z dnia zapłaty czynszu powstaną dodatnie lub ujemne różnice kursowe.

Dodatnie różnice kursowe powstaną, jeżeli wartość poniesionego przez Państwa spółkę kosztu będzie wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Ujemne różnice kursowe powstaną zaś, jeżeli wartość poniesionego przez Państwa spółkę kosztu będzie niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Wyliczając różnice kursowe, trzeba pamiętać, że jeżeli nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, należy przyjąć kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Z pytania wynika, że Państwa spółka przekazuje należny czynsz do kontrahenta z Włoch. W związku z tym, aby ustalić wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego, spółka zastosuje regulacje zawarte w art. 29 ust. 1 pkt 1 updof. Na jego podstawie podatek dochodowy:

z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagranicznych podatników m.in. przychodów za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego ustala się w wysokości 20% przychodów.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK