| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy naprawa samochodu może być kosztem

Czy naprawa samochodu może być kosztem

Czy wydatek poniesiony na naprawę samochodu ciężarowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu może stanowić koszt uzyskania przychodu?


Tak

Po spełnieniu określonych warunków, wydatki poniesione na naprawę samochodu ciężarowego w leasingu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Dla zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Przede wszystkim wydatki te nie mogą być wymienione w ustawowo określonym, negatywnym katalogu wykluczeń z kosztów podatkowych. Jednocześnie podatnik musi wykazać istnienie związku pomiędzy wydatkiem a przychodem, celowość poniesienia wydatku. Dla wykazania tego związku istotna będzie ocena, czy na podstawie umowy leasingu to korzystający jest obowiązany do poniesienia kosztów naprawy (remontu).

Należy wskazać, na ograniczenie w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remonty i naprawy powypadkowe. Zaliczenie takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy samochód jest objęty ubezpieczeniem AC. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, kosztów remontów powypadkowych samochodów, jeżeli samochody te nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Zatem warunkiem koniecznym zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na powypadkowy remont samochodu jest zawarcie umowy dobrowolnego ubezpieczenia AC. Ważne jest posiadanie dobrowolnego ubezpieczenia w dniu wypadku.

W przypadku użytkowania samochodów na zasadzie umów leasingowych istnieją dwie możliwości zawarcia umowy z ubezpieczycielem. Umowa może być zawarta pomiędzy firmą ubezpieczeniową a leasingodawcą oraz firmą ubezpieczeniową a leasingobiorcą.

Opisane powyżej ograniczenie odnosi się wyłącznie do napraw i remontów powypadkowych.

Wydatki związane z remontami będą stanowić koszt uzyskania przychodów pomimo braku ubezpieczenia AC tylko w sytuacji, gdy poniesiony koszt będzie dotyczył remontów innych niż powypadkowe, czyli bieżących remontów i napraw.

JULITA MAŁOTA

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »