| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczać koszty badań klinicznych

Jak rozliczać koszty badań klinicznych

Spółka z o.o. prowadzi badania kliniczne. Czy ponoszone koszty związane z badaniami spółka powinna kwalifikować od razu w koszty uzyskania przychodu, czy są to koszty związane z rozpoczętą inwestycją i dopiero po zakończeniu badań klinicznych powinna przeksięgować w koszty uzyskania przychodu?


RADA

Koszty badań klinicznych stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio, a więc mogą być od razu zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Szczegóły przedstawiamy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wydatków na badania kliniczne (prowadzone w celu określenia skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania leku lub innej technologii medycznej) nie można uznać za wydatki na nabycie lub wytworzenie jakichkolwiek środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych (nie są to zatem koszty inwestycji). Środki trwałe bowiem to tylko:

• budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

• maszyny, urządzenia i środki transportu,

• inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

W konsekwencji wydatki takie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio. Takie też jest stanowisko reprezentowane przez organy podatkowe (przykładowo: postanowienie Naczelnika II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 2 lutego 2004 r., sygn. US 72/ROP1/423/23/04/PS, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/).

• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 i art. 16a-16c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »