| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy odsetki od pensji podlegają PIT

Czy odsetki od pensji podlegają PIT

Otrzymałem od pracodawcy spóźnione wynagrodzenie wraz z odsetkami. Czy te odsetki powinienem wykazać w zeznaniu rocznym jako przychód?


Krzysztof Biernacki

doktor, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Nie

Odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń są zwolnione z podatku dochodowego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza tzw. metodę źródła przy określeniu dochodu do opodatkowania. Zgodnie z jej art. 10, określone przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania tworzą dochód, który następnie łączy się z dochodem z innych źródeł i opodatkowuje. Z pytania nie wynika, z tytułu jakiej umowy otrzymano wynagrodzenie. Jest to o tyle istotne, iż art. 10 ustawy o PIT odrębnie nakazuje określać dochód z tytułu stosunku pracy, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Jednakże posługiwanie się przez podatnika pojęciem pracodawca pozwala przyjąć, iż chodzi o spóźnioną wypłatę wynagrodzenia ze stosunku pracy.

W świetle art. 12 ustawy o PIT opodatkowaniu w ramach tego źródła podlegają wszystkie przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy i innych, w szczególności wynagrodzenia zasadnicze i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została ustalona z góry. Należałoby zatem przyjąć, iż otrzymane przez podatnika odsetki stanowić będą jego przychody wraz z otrzymanym wynagrodzeniem. Jednak, jak trafnie wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w jednym ze swoich orzeczeń, w związku z konstrukcją otwartego katalogu świadczeń zaliczonych do przychodów ze stosunku służbowego każda wypłata, którą otrzymuje pracownik w związku ze stosunkiem pracy, stanowi jego przychody z tego źródła, chyba że są to świadczenia co prawda związane ze stosunkiem pracy, ale zwolnione od podatku na mocy odrębnego przepisu (wyrok NSA z 9 maja 2006 r., II FSK 758/05). W rozpatrywanym przypadku odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia objęte są zwolnieniem przedmiotowym na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT. Oznacza to, iż nie podlegają one opodatkowaniu, jak też nie są objęte ewidencją zarówno przez płatnika (pracodawcę), jak i pracownika.

Podsumowując, mimo iż odsetki z tytułu nieterminowej płatności wynagrodzenia ze stosunku pracy są funkcjonalnie związane z wynagrodzeniem, przepis szczególny zwalnia te świadczenia z opodatkowania. W konsekwencji wypłaconych odsetek nie wykazuje jako dochodu do opodatkowania zarówno płatnik, jak i pracownik. Dodać należy, iż zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT podlegają tylko odsetki z tytułu nieterminowej płatności wynagrodzenia ze stosunku pracy. Odsetki od innych wynagrodzeń, np. umów zlecenia, nie są objęte tym zwolnieniem.

MGM

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK