| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczać dochody z udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych

Jak rozliczać dochody z udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych

Jednostki uczestnictwa w zagranicznych funduszach kapitałowych są coraz powszechniej dostępne na polskim rynku. Czy rozliczyć podatek, gdy fundusz umorzył nam jednostki uczestnictwa, wypłacił ich równowartość, a nie odprowadził do polskiego urzędu podatku dochodowego?

Inaczej niż fundusze polskie, zagraniczne fundusze kapitałowe nie płacą w Polsce podatku od wypłaconych polskim osobom dochodów z umorzenia jednostek uczestnictwa. Zgodnie z zasadą terytorialności obowiązki płatnika podatku nie odnoszą się bowiem do osób zagranicznych. W świetle art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polski posiadacz jednostek uczestnictwa w takim funduszu musi sam zadbać, aby podatek został poprawnie obliczony i trafił do urzędu we właściwym czasie. Od tych dochodów nie odprowadza się zaliczek na podatek, lecz podatek wykazuje się według stawki 19 proc. dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym, do końca kwietnia następnego roku. Wtedy też trzeba zapłacić podatek do urzędu skarbowego.

Przepisy nie przewidują odrębnego zeznania dla podatku od dochodów z udziału w funduszach kapitałowych. Wykazuje się ten podatek w zeznaniu właściwym z uwagi na pozostałe dochody podatnika osiągnięte w danym roku, tj. zeznanie PIT-36 (część K, pozycje od 189 do 198), gdy podatnik osiągnął dochody z działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach ogólnych, PIT-36L (część J, pozycje od 58 do 60), gdy dochody z działalności gospodarczej opodatkowane były podatkiem liniowym lub PIT-38 (część E, pozycje od 38 do 42), gdy podatnik osiągał dochody z obrotu udziałami, akcjami lub obligacjami. Zeznania te pozostaną właściwe także w odniesieniu do dochodów deklarowanych za 2008 rok, o ile minister finansów nie zmieni obowiązujących wzorów zeznań podatkowych przed upływem bieżącego roku.

Od dochodu z udziału w funduszach kapitałowych można odliczyć koszty związane z tym dochodem, np. wynagrodzenie zagranicznych doradców czy pośredników w Luksemburgu lub Szwajcarii. Jednak trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 30a ust. 5 ustawy o PIT straty z udziału w funduszach kapitałowych poniesione w przeszłości i w ciągu danego roku nie mogą pomniejszać dochodów z umorzenia jednostek uczestnictwa ani też dochodów ze zbycia udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. W końcu trzeba także pamiętać, że gdy od dochodu z umorzenia zagranicznych jednostek uczestnictwa zapłacono podatek za granicą, to w zasadzie można taki podatek odliczyć od podatku polskiego, a do urzędu w Polsce odprowadzić tylko ewentualną nadwyżkę podatku polskiego.


JAROSŁAW BIEROŃSKI

doradca podatkowy, partner w kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak

Not. MGM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK