| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy ubezpieczenie od pracodawcy jest przychodem

Czy ubezpieczenie od pracodawcy jest przychodem

Pracodawca wykupił pracownikom polisy ubezpieczenia NNW i opłaca z tego tytułu składki. Czy wartość polis stanowi dla pracowników przychód podlegający PIT?


DARIUSZ M. MALINOWSKI

doradca podatkowy

Tak

Ponieważ w przypadku polisy NNW ubezpieczonym i uposażonym jest sam pracownik, to wartość polisy stanowi jego przychód.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jak widać z powyższego, ustawodawca ma poważne kłopoty z usystematyzowaniem przychodów ze stosunku pracy - dalej, dla uproszczenia będę się posługiwał tym skrótem myślowym, mając oczywiście na uwadze cały art. 12 ust. 1 ustawy PIT.

Świadczy o tym bardzo kazuistyczne ujęcie zakresu przychodów z tego źródła. W ostatniej części przepisu mowa jest o świadczeniach pieniężnych ponoszonych za pracownika oraz wszelkich innych świadczeniach nieodpłatnych i częściowo odpłatnych. Tutaj tkwi istota problemu. Świadczenie musi mieć skonkretyzowanego adresata. Gdyby taka polisa wykupiona była na imię i nazwisko pracodawcy lub zakład pracy, ale obejmowałaby potencjalne skutki zachowań pracowników, to z pewnością przychód ze stosunku pracy nie zaistniałby, np. polisa OC doradcy podatkowego obejmuje również skutki zachowań pracowników zatrudnionych przez doradcę, ale jest oczywiście obojętna z punktu widzenia przychodów.

Z pytania podatnika wynika, że są to polisy, gdzie ubezpieczony i uposażony jest sam pracownik. Jest to moim zdaniem przychód. Składka na ubezpieczenie wypadkowe ponoszona jest obowiązkowo przez pracodawcę według przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych i w tym zakresie nie stanowi ona przychodu pracownika. Inaczej jest ze składką nieobowiązkową. Jest ona przychodem identyfikowanym zgodnie z art. 11 ust. 1 tej samej ustawy (przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń).

Z przepisu wynika, że przychód powstaje w chwili otrzymania danego świadczenia lub postawienia go do dyspozycji podatnika, inaczej jest to data opłacenia tych składek. Nie ma znaczenia dla powstania przychodu okres ubezpieczenia, jakiego dotyczy wpłata, ale jej rzeczywista wysokość. Co więcej, od opłaconych składek na polisy NNW pracodawca jest obowiązany zapłacić składkę ZUS.

ŁZ

PODSTAWA PRAWNA

Art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »