| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy instalacja gazowa będzie kosztem

Czy instalacja gazowa będzie kosztem

Mam zamiar w czerwcu wprowadzić swój samochód jako środek trwały do firmy. Auto spełnia warunki dla samochodów używanych. Czy instalację gazową, którą zakładam również w czerwcu, mogę wrzucić bezpośrednio w koszty?


KATARZYNA BARTKOWSKA

kierownik działu księgowości FPA Group

Nie

Wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3,5 tys. zł, powiększają wartość początkową środka trwałego.

Według ustawy o rachunkowości, a także przepisów podatkowych, wartość początkową środka trwałego powiększa się o koszty ulepszenia. Ulepszenie polega na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powoduje, że wartość użytkowa tego środka po jego zakończeniu przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami. Według przepisów podatkowych, odmiennie niż w ustawie o rachunkowości, wydatki na ulepszenie powiększają wartość początkową środka trwałego, jeśli przekroczyły 3,5 tys. zł w roku podatkowym. W praktyce, dla uproszczenia można stosować taką samą zasadę ujmowania wydatków na ulepszenie dla celów podatkowych, jak i bilansowych, a przyjęte przez podatnika rozwiązanie należy ująć w dokumentacji opisującej stosowane zasady (politykę) rachunkowości. Jak już wskazano wyżej, wydatki nieprzekraczające w roku podatkowym kwoty 3,5 tys. zł stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Ustawa podatkowa nie definiuje pojęć części składowej ani peryferyjnej. Można się zatem posłużyć definicjami zawartymi w kodeksie cywilnym. Zgodnie z k.c. częścią składową rzeczy jest wszystko to, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego (art. 47 par. 2 k.c.), natomiast częścią peryferyjną są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi (art. 51 par. 1 k.c.). Wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3,5 tys. zł, powiększają wartość początkową środka trwałego. Warto podkreślić, że wydatki na nabycie powyższych części nie podlegają sumowaniu. Istotna jest jedynie jednostkowa cena ich nabycia. Części składowe lub peryferyjne podwyższają wartość początkową tylko wówczas, gdy ich jednostkowa cena nabycia jest wyższa niż 3,5 tys. zł.

ŁZ

PODSTAWA PRAWNA

Art. 22g ust. 17 oraz art. 16g ust. 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »