| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć przekazanie samochodu osobowego pomiędzy firmami małżonków

Jak rozliczyć przekazanie samochodu osobowego pomiędzy firmami małżonków

Prowadzę księgowość małżonków, którzy prowadzą działalność gospodarczą osobno. W związku z ograniczeniem działalności gospodarczej mąż chce przekazać w drodze darowizny samochód osobowy do firmy żony. Pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. Samochód ten należał do majątku męża i był do tej pory środkiem trwałym w jego firmie. Został już zamortyzowany. Jak ustalić jego wartość początkową przy wprowadzaniu tego samochodu do ewidencji żony? Czy można ten samochód amortyzować?

Sposób amortyzacji. Wprowadzony przez żonę do ewidencji samochód osobowy może być amortyzowany według liniowej stawki 20% albo według indywidualnej stawki. Wynika to z faktu, że nabyty samochód można uznać za używany środek trwały, o którym mowa w art. 22j ust. 2 pkt 1 updof. Zgodnie z nim:

środki trwałe uznaje się za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy.

Należy jednak pamiętać, iż mimo że żona może indywidualnie ustalić stawkę amortyzacyjną dla nabytego samochodu uznanego za używany środek trwały, to okres amortyzacji tego samochodu nie może być krótszy niż 30 miesięcy.

PRZYKŁAD

Pan Nowak wycofał z ewidencji samochód osobowy. Jego wartość początkowa wynosiła 40 000 zł. Samochód ten był wykorzystywany w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej przez 5 lat i został całkowicie zamortyzowany. Obecna wartość rynkowa tego samochodu wynosi 10 000 zł.

Pan Nowak przekazał ten samochód w drodze darowizny do firmy żony. Pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, a samochód ten był składnikiem majątku męża.

Pani Nowak wprowadziła ten samochód do prowadzonej przez siebie ewidencji środków trwałych, ustalając jego wartość początkową w wysokości 10 000 zł (wartość rynkowa samochodu w momencie nabycia).

Ponieważ samochód przed nabyciem przez żonę był wykorzystywany przez okres ponad 6 miesięcy, to spełnia warunki do uznania go za używany środek trwały. W związku z tym żona może amortyzować ten samochód w ciągu 30 miesięcy (2,5 roku), stosując stawkę 40% rocznie (100% : 2,5 roku). W pierwszych dwóch latach okresu amortyzacji może odpisać w koszty kwotę 4000 zł rocznie, a w trzecim 2000 zł.

A zatem, mimo że przekazany samochód został zamortyzowany w firmie męża, po przekazaniu do firmy żony może on być również amortyzowany.

Przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT w całości lub w części od zakupionych towarów (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).

Czynność ta powinna zostać udokumentowana fakturą wewnętrzną. Z pytania wynika, że mąż zamortyzował całkowicie przekazany samochód osobowy. Ponieważ stawka amortyzacji w przypadku samochodów wynosi 20%, a okres amortyzacji 5 lat, to przyjmujemy, że przekazany samochód został nabyty około 2002 r., czyli w okresie obowiązywania starej ustawy o VAT. W związku z tym w tamtym okresie mężowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od nabytego samochodu osobowego.

Wynikało to z art. 25 ust. 1 pkt 2, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie należało stosować do:

nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Ponieważ mężowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu osobowego, który następnie przekazał darowizną, to nie powinien tej darowizny opodatkowywać VAT. W tym przypadku nie należy wystawiać faktury VAT, lecz notę księgową.

• art. 22g ust. 1 pkt 3, ust. 12, 13, 14a, 14b i 22, art. 22h ust. 3-3b, art. 22j ust. 1 pkt 2, art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 97, poz. 623

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie prawa podatkowego

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »