| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć przekazanie samochodu osobowego pomiędzy firmami małżonków

Jak rozliczyć przekazanie samochodu osobowego pomiędzy firmami małżonków

Prowadzę księgowość małżonków, którzy prowadzą działalność gospodarczą osobno. W związku z ograniczeniem działalności gospodarczej mąż chce przekazać w drodze darowizny samochód osobowy do firmy żony. Pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. Samochód ten należał do majątku męża i był do tej pory środkiem trwałym w jego firmie. Został już zamortyzowany. Jak ustalić jego wartość początkową przy wprowadzaniu tego samochodu do ewidencji żony? Czy można ten samochód amortyzować?


RADA

Mimo że samochód został zamortyzowany w firmie męża, to po przekazaniu go w drodze darowizny do firmy żony może być również amortyzowany. Wartość początkowa samochodu powinna zostać ustalona według jego wartości rynkowej. Żona może amortyzować samochód według indywidualnej stawki amortyzacyjnej.

UZASADNIENIE

W przypadku gdy jeden z małżonków wycofa pojedyncze środki trwałe i przekaże je w drodze darowizny drugiemu z małżonków, który wprowadzi je do prowadzonej przez siebie ewidencji środków trwałych, nie dochodzi do zmiany formy prawnej prowadzonej dotychczas działalności. Nie zmieniły się bowiem formy, jakie przyjęły przedsiębiorstwa małżonków w momencie ich rejestracji. Nie dojdzie też do zmiany rodzaju działalności gospodarczej wykonywanej dotychczas samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków. Oboje małżonkowie nadal bowiem prowadzą odrębnie indywidualną działalność gospodarczą. W związku z tym przy określaniu wartości początkowej nabytego przez żonę samochodu osobowego nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące ustalania wartości początkowej środków trwałych nabytych w związku ze zmianą formy prawnej.

W tej sytuacji żona za wartość początkową środka trwałego, otrzymanego w drodze darowizny od męża, powinna przyjąć jego wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości (art. 22g ust. 1 pkt 3 updof). Żona nie musi również kontynuować metody amortyzacji, która dotychczas była stosowana przez męża (art. 22h ust. 3-3b updof).

Przychody. Wartość otrzymanego samochodu nie będzie stanowiła dla żony przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wynika to z art. 2 ust. 1 pkt 3 updof, zgodnie z którym:

przepisów updof nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 27 lipca 2007 r., nr OG/005/67B/PD I/415-15/2007, czytamy:

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny podlega podatkowi od spadków i darowizn. Zatem darowizna przedsiębiorstwa podlega podatkowi od spadków i darowizn i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Podatek od spadków i darowizn. Ponieważ przekazanie samochodu następuje w drodze darowizny, to po stronie żony powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W tym miejscu warto zauważyć, iż mimo że darowizna tego samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, to może korzystać ze zwolnienia od tego podatku. Na podstawie bowiem art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolnione od tego podatku jest nabycie własności rzeczy m.in. przez małżonka, jeżeli zgłosi on nabycie własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Koszty. Warto w tym miejscu podkreślić, że ponieważ samochód został nabyty przez żonę w drodze darowizny, to nie znajdzie w tym przypadku zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 45a updof. Przepis ten wyłącza z kosztów uzyskania przychodów:

odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw.

Oznacza to, że w opisanej sytuacji zostały spełnione wszystkie przesłanki pozwalające na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od samochodu nabytego w drodze darowizny.

W kwestii prawidłowego rozliczenia samochodu przekazanego z działalności prowadzonej przez jednego z małżonków do działalności prowadzonej przez drugiego z małżonków wypowiadały się organy podatkowe. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce w piśmie z 27 stycznia 2006 r., nr PR 415/43/05/P, stwierdził:

(...) wycofanie samochodu z ewidencji środków trwałych przez jednego z małżonków i wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych drugiego małżonka, w czasie prowadzenia działalności gospodarczej przez oboje, nie wyczerpuje znamion art. 22g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem wartość początkowa samochodu, przyjętego nieodpłatnie, powinna być ustalona zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3, tj. wg wartości rynkowej z dnia nabycia.

Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22j ww. ustawy począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek wprowadzono do ewidencji, do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono go w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono niedobór.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »