| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy do zwrotu VAT za zakupione mieszkanie potrzebny jest akt notarialny

Czy do zwrotu VAT za zakupione mieszkanie potrzebny jest akt notarialny

Kupiłam mieszkanie w stanie deweloperskim. Oddanie nastąpi za trzy miesiące. Akt notarialny natomiast uzyskam około pół roku po oddaniu mieszkania, czyli już pół roku będę w nim mieszkała. Wiem, że można uzyskać zwrot VAT na niektóre materiały i prace remontowe. Czy muszę posiadać akt notarialny, jeśli chcę ubiegać się o taki zwrot?


Robert Mrówka

doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus

Dokonywanie wydatków na nabycie materiałów budowlanych przed uzyskaniem tytułu prawnego do dysponowana nieruchomością nie ogranicza zakresu, w jakim mogą zostać uwzględnione we wniosku VZM. Jedynym ograniczeniem, z jakim w takim przypadku będziemy mieć do czynienia, jest to, że wniosek taki będzie mógł zostać złożony po uzyskaniu takiego tytułu prawnego. Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym reguluje zagadnienie posiadania prawa do dysponowania nieruchomością jedynie w ten sposób, że uzależnia prawo do zwrotu od faktu posiadania takiego prawa. Nie określa jednak terminu, w którym wnioskodawca miałby wejść w jego posiadanie. Istotna jest tutaj wyłącznie okoliczność, że kopię dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania remontowaną nieruchomością dołączyć należy do wspomnianego już wniosku VZM. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie np. w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu ośrodek zamiejscowy w Pile z 12 września 2007 r. (nr P1-D/415-0005/07). W decyzji tej izba zwróciła uwagę, że prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego albo prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane. Przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. Pojęcie prawo do dysponowania nieruchomością, pozwolenie na budowę czy tytuł prawny odnoszą się w ustawie o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym do momentu ustalenia prawa do zwrotu (prawa do złożenia wniosku), a nie prawa do dokonywania zakupów. Stąd też istotne jest, by w momencie składania wniosku o zwrot podatnik dysponował jednym ze wskazanych praw.

Pomimo odniesienia się do aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości jako elementu warunkującego możliwość złożenia wniosku o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym warto wspomnieć, że za tytuł prawny uważa się m.in. własność, współwłasność, umowę użyczenia, umowę najmu, ale także inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo wnioskodawcy do korzystania z nieruchomości. Zatem niekoniecznie sam akt notarialny jest jedynym dokumentem warunkującym możliwość złożenia wniosku VZM.

EM

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK