| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wspólne rozliczenie z małżonką innej narodowości

Wspólne rozliczenie z małżonką innej narodowości

Ożeniłem się z Rosjanką, która mieszka teraz w Polsce razem ze mną. Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, żona nie pracuje. Czy w rozliczeniu podatku za 2008 r. mogę skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonką?

ODPOWIEDŹ

Przy spełnieniu takich warunków jak trwanie małżeństwa i wspólności majątkowej przez cały 2008 r. oraz złożenie wniosku w zeznaniu można rozliczyć się wspólnie z żoną.

WYJAŚNIENIE

Wspólne rozliczenie małżonków, którzy są objęci nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, przysługuje osobom, które:

• pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,

• łączy wspólność majątkowa trwająca cały rok podatkowy,

• złożą stosowny wniosek w zeznaniu podatkowym.

Objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego są osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce, tj.:

• posiadające w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), lub

• przebywające na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Małżonka Czytelnika, z uwagi na miejsce zamieszkania w Polsce, jest objęta nieograniczonym obowiązkiem podatkowym. W takim przypadku nie mają znaczenia nowe przepisy, które dotyczą osób objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym, ponieważ mają miejsce zamieszkania w krajach Unii, EOG czy Szwajcarii. Nie ma znaczenia też fakt, że jest ona Rosjanką. Decydujące jest bowiem jej miejsce zamieszkania w Polsce i to, że jest objęta nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 6 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »